آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی

آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی

آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی

سیستم ژئودتیک جهانی

سیستم ژئودتیک جهانی ، سیستمی استانداردی است که در ناوبری از آن استفاده میشود. در این سیستم از یک مرجع برای مختصات یابی یک مرکز جرم برای زمین و یک مدار شبیه به مسیر حرکت زمین در فضا استفاده میشود

درمرکز کره زمین ، یک مرکز جرم برای زمین در نظر گرفته میشود. بدیهی است که چون این نقطه را در مرکز کره زمین در نظر گرفته ایم ، پس می توانیم است (یعنی مبدا آن در مرکززمین است )و « زمین – مرکز » بگوییم که این سیستم سیستمی محاسبات نیز بر این اساس انجام میشوند.

(WGS) نگاهی دقیقتر به سیستم ژئودتیک جهانی

همانطور که اشاره شد سیستم ژئودتیک جهانی ، یعنی همان سیستم استاندارد جهانی که از آن برای “ناوبری” استفاده میکنیم 3 بخش داشت بخش نخست که مختصات مبنا بود و گفتیم که یک طول و عرض جغرافیایی است که میتواند در هر نقطه ای روی زمین در نظر گرفته شود بخش دوم در نظر گرفتن مرکز زمین و انجام محاسبات بر اساس “زمین- مرکزی ” بود

سیستم WGS 84

در سیستم WGS 84 در واقع از همان مدار بیضوی به دور زمین استفاده میشود. البته اصطلاحات کوچکی در آن صورت گرفته است تا محاسبات مداری برای ماهواره ها دقیق تر انجام گیرد ( ابعاد بیضوی بین المللی WGS 84 به وسیله ی ماهواره ها تعیین شده و در سطح جهانی به شکل زمین بسیار نزدیک میباشد .) در این سیستم محور سوم آن (محور z) ازقطب قراردادی زمین (قطب مغناطیسهی ) میگذرد ومحهور X آن فصل مشترک صفحه نصف النهار گرینویچ و صفحه ی استوایی است . محور Y هم طوری اختیار میشود که سیستم، دست راستی ( روبه راست ) باشد. این سیستم در نقشه برداری و ناوبری مورد استفاده قرار میگیرد.

برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با سیستم ژئودتیک جهانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید