آيين نامه مقاوم سازي ساختمان

آيين نامه مقاوم سازي ساختمان به صورت کاملا رایگان - ایرانیان شهرساز
آيين نامه مقاوم سازي ساختمان به صورت کاملا رایگان - ایرانیان شهرساز
آيين نامه مقاوم سازي ساختمان به صورت کاملا رایگان - ایرانیان شهرساز

آیین نامه مقاوم سازی ساختمان

آیین نامه مقاوم سازی ساختمان

آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله

آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله

مصوب 30/11/1369
ماده 1- کلیه ساختمان های گروه 1 و2 ( ساختمان های با اهمیت زیاد ومتوسط ) موضوع بند 1-5 آئین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله (موضوع تصویبنامه شماره 119138/ت 969 مورخ 27/12/1367) به استثنای ساختمانهای مسکونی یا مختلط مسکونی تجاری دارای کمتر از 12 واحد مسکونی یا مسکونی و تجاری ( که مقاوم سازی آن ها به اختیار مالک خواهد بود) اعم از آن که متعلق به بخش دولتی و عمومی یا بخش خصوصی باشند باید ظرف مدت یکسال از تاریخ ابلاغ این آئین نامه در مقابل زلزله تا حداکثر امکان مقاوم شوند و مالکین این قبیل ساختمان ها موظفند ساختمان های خود را طبق اصول فنی و با نظارت مهندسین مجاز دارای گواهینامه مخصوص صادر شده از طرف وزارت مسکن وشهرسازی که در این آئین نامه اختصارا (مهندسین مجاز) نامیده می شوند یا مهندسین مشاور سازه که صلاحیت آن ها به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده باشد، در برابر زلزله تقویت نمایند و گواهی (انجام عملیات مقاوم سازی) دریافت دارند ونسخه ای از این گواهی را جهت ضبط در پرونده ساختمان به شهرداری محل تسلیم نمایند.
تبصره 1- میزان ایمنی متناسب با امکان اجرائی ناشی از وضع ساختمان و بر طبق آئین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله خواهد بود.

تبصره 2- صدور پروانه انجام عملیات تکمیل و توسعه و تعمیر اساسی کلیه ساختمان های مشمول این بند و تمدید پروانه های مربوط به ادامه فعالیت آن دسته از ساختمان هایی که طبق مقررات این ماده اجرای ضوابط مقاوم سازی درباره آن ها الزامی است و فعالیت آن ها نیاز به دریافت مجوز دارد، موکول به اجرای این ضوابط خواهد بود.
تبصره 3- در برنامه ریزی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله از نظر نوع ساختمان اولویت با ساختمان های امدادی و درمانی میباشد و از نظر منطقه ای اولویت با استان های گیلان وزنجان خواهد بود.
ماده 2- شهرداری های سراسر کشور موظفند تا تاریخ اول فروردین ماه 1371 برای کلیه ساختمان های موضوع ماده 1 این تصویبنامه که در داخل محدوده و حریم شهرها قرار گرفته اند شناسنامه ای که در آن وضعیت مقاومت ساختمان در برابر زلزله بر طبق آئین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله مشخص شده باشد، تنظیم نماید.

ماده 3- وزارت مسکن و شهرسازی

ماده 3- وزارت مسکن و شهرسازی موظف است از طریق برگزاری دوره آموزش کوتاه مدت و امتحان، مهندسین مجاز را گزینش و گواهینامه احراز صلاحیت برای طراحی ونظارت بر عملیات مقاوم سازی را به ایشان اعطا نماید.
شهرداری ها موظفند اسامی و آدرس مهندسین مجاز مقیم در حوزه خود یا شهرهای مجاور قابل دسترسی را به نحو مقتضی در معرض اطلاع مالکین ساختمان ها قرار دهند. آیین نامه مقاوم سازی ساختمان

ماده 4- عملیات مقاوم سازی که توسط مالک ساختمان انجام خواهد گرفت شامل مراحل ذیل است :
1-استفاده از خدمات مهندسین مجاز یا مهندسین مشاور رشته سازه برای بازدید از ساختمان و تهیه گزارش میزان مقاومت در برابر زلزله و لزوم یا عدم لزوم مقاوم سازی.
2-تهیه طرح مقاوم سازی در صورت لزوم توسط مهندسین مجاز یا مهندسین مشاور رشته سازه .
3- اجرای طرح مقاوم سازی تحت نظارت مهندسین مجاز.
4-اخذ گواهی نامه انجام عملیات مقاوم سازی.
5-ثبت گواهینامه انجام عملیات مقاوم سازی در پرونده ساختمان در شهرداری محل.
ماده 5- بانک ها با توجه به مقررات مربوط حتی المقدور تسهیلات اعتباری لازم را با شرایط مناسب برای اجرای طرح های مقاوم سازی در اختیار مالکین ساختمان ها قرار خواهند داد.
ماده 6- مهندسین مجاز پس از قبول مسئولیت انجام خدمات طرح و نظارت موظفند بر نحوه اجرای طرح های مقاوم سازی نظارت نموده و پس از خاتمه عملیات مقاوم سازی، انجام عملیات را با درج میزان ایمنی ساختمان در برابر زلزله گواهی و به شهرداری اعلام نمایند.

ماده 7- شهرداری ها گواهینامه های انجام عملیات مقاوم سازی

ماده 7- شهرداری ها گواهینامه های انجام عملیات مقاوم سازی موضوع ماده 1 این تصویبنامه را که توسط مهندسین مجاز صادر شده بدون اخذ هر گونه وجهی، در پرونده ساختمان مربوط ضبط نموده و ازتاریخ اول فروردین ماه سال 1371 در پاسخ کلیه استعلام هایی که در مورد وضعیت ساختمانهای مشمول مقاوم سازی از طرف مراجع مختلف صورت می گیرد مراتب انجام یا عدم انجام عملیات مقاوم سازی را قید خواهند نمود.
ماده 8- وزارت مسکن وشهرسازی نظارت عمومی بر عملیات مقاوم سازی و نحوه عمل مهندسین مجاز را بر عهده دارد و دستور العمل های لازم را در مورد روشهای فنی برای مقاوم سازی انواع ساختمان ها را حداکثر ظرف مدت 6 ماه به عنوان راهنما منتشر خواهد نمود.

آیین نامه مقاوم سازی ساختمان
ماده 9- وزارت مسکن و شهرسازی برای پاسخگوئی به سوالات فنی دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی وعمومی در زمینه مقاوم سازی ساختمان های خود و نیر ارائه مشورت های مهندسی در مورد ساختمان های ویژه ای که در آیین نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) دستور العملی برای آن ها درج نگردیده است کمیته ای تحت عنوان (( کمیته ایمنی ساختمان در برابر زلزله )) متشکل از اساتید و افراد خبره و صاحب نظر در کلیه رشته های مهندسی زلزله تشکیل خواهد داد.این کمیته به عنوان یک مرجع مشورتی در زمینه مسائل فنی مربوط به ایمن سازی ساختمان ها در برابر زلزله در سطح ملی تلقی خواهد شد.

آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله می باشد برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی یه سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آیین نامه مقاوم سازی ساختمان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید