انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه

انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه - ایرانیان شهرساز - ایرانیان شهرساز
انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه - ایرانیان شهرساز - ایرانیان شهرساز
انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه - ایرانیان شهرساز - ایرانیان شهرساز

انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه

انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه

مروری بر آمار تردد هوایی در شهریور ۹۷

انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه/ رشد سهم پرواز های داخلی

آمار شرکت فرودگاه‌ ها و ناوبری هوایی ایران

آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در شهریور ۹۷ بیش از ۳۶ هزار پرواز در کشور انجام شده و نزدیک به ۴.۵ میلیون مسافر با این پروازها جابجا شده‌اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آمار منتشر شده درباره عملکرد شهریور ماه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در شهریور ماه سال جاری در مجموع ۳۶ هزار و ۷۱۱ پرواز در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور انجام شده و ۴ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۷۰ مسافر و ۴۸ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۲۴۵ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابجا شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱۹، ۲۷ و ۲۳ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۶، ۹ و ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این ماه در فرودگاه مهرآباد تهران ۱۰ هزار و ۳۶۱ پرواز انجام و ۱ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۵۲۳ نفر جابجا شده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۷ و ۲۴ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۶ و ۷ درصد افت داشته است. فرودگاه مهرآباد با این تعداد پرواز ۲۸.۲ درصد کل پروازهای کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه اول فرودگاه‌های پرتردد کشور ایستاده است.

رتبه‌های دوم و سوم فرودگاه‌های پر پرواز کشور در شهریورماه متعلق به فرودگاه‌های مشهد با ۶ هزار و ۳۴ پرواز و ۸۷۲ هزار و ۲۴۱ مسافر و امام خمینی (ره) با ۴ هزار و ۴۲۶ پرواز و ۶۷۸ هزار و ۵۳۲ مسافر است که به ترتیت ۱۶.۴ درصد و ۱۲.۱ درصد از کل پروازها در این فرودگاه‌ها انجام شده‌اند. فرودگاه‌های شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز، آبادان و بندر عباس نیز در رتبه‌های ۴ تا ۱۰ پر تردد ترین فرودگاه‌ های کشور قرار دارند.

در شهریور ماه ۱۳۹۷ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در هشت فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام خمینی(ره) شیراز، اهواز ،کیش، اصفهان و تبریز انجام شده است. همچنین ۸۱ درصد کل پروازها داخلی، ۱۴.۳ درصد خارجی، ۳ درصد به مقصد عتبات و ۱.۷ درصد مربوط به پروازهای حج بوده‌اند

رشد سهم پرواز های داخلی

در شهریور ۱۳۹۷ مجموعا ۲۷ هزار و ۷۴۹ پرواز داخلی در کشور انجام شده که ۳ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۸۰۸ نفر با استفاده از این پروازها جابجا شده‌اند. این پرواز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۸ و ۲۵ درصد و نسبت به ماه پیش از آن ۷ و ۸ درصد کاهش داشته است.

از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران مختص پروازهای داخلی است، این فرودگاه در رتبه اول پروازهای داخلی کشور نیز قرار دارد و در مجموع ۳۴.۸۳ درصد از پروازهای داخلی در این فرودگاه انجام شده است.

بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه‌ مشهد با ۴ هزار و ۸۲۱ پرواز و ۶۸۳ هزار و ۴۷۸ مسافر در رتبه دوم و فرودگاه شیراز با ۲ هزار و ۲۵۹ پرواز و ۲۱۳ هزار و ۶۰۱ مسافر در رتبه سوم فرودگاه‌های پر رفت و آمد کشور قرار دارند و به ترتیب ۱۶.۲۱ و ۷.۵۹ درصد کل پروازهای داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

در شهریور ماه ۱۳۹۷ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در نه فرودگاه مهرآباد، مشهد ، شیراز، اهواز، کیش ، اصفهان، تبریز ، آبادان و بندرعباس انجام شده است.

کاهش پروازهای عبوری

با بررسی آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، می‌توان مشاهده کرد که در شهریور ماه سال جاری نشست و برخاست‌ های فرودگاه های کرمان با متوسط ۱۵۷ مسافر در هر پرواز و در فرودگاه شاهرود با متوسط ۱۸مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را شامل می‌شوند. همچنین در شهریور ماه سال جاری، ۲۹ درصد از پروازهای برنامه ای شرکت های هواپیمایی داخلی، دارای تأخیر بوده و همچنین در همین مدت متوسط زمان تأخیر ۸۱ دقیقه است.

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد که در شهریور ماه ۱۳۹۷ در ۲۴ ساعت شبانه روز، اوج پروازها در ساعت ۶ و در روزهای هفته، اوج پروازها در روز سه شنبه بوده است. همچنین در پروازهای عبوری از فراز کشور در شهریور ماه سال جاری حدود ۲۲ درصد نسبت به ماه مشابه سـال گذشته کاهش دیده میشود.

گفتنی است فرودگاه ابوموسی با ۴ پرواز و انتقال ۳۸۸ مسافر، کم ترددترین فرودگاه کشور در شهریور ماه سال جاری بوده است.

برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن، اخبار شهرسازی ایران و همچنین مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انجام بیش از ۳۶ هزار پرواز در شهریور ماه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید