بررسی میزان توسعه یافتگی شهری شهرستان رباط کریم در مقیاس استان تهران

بررسی میزان توسعه یافتگی شهری شهرستان رباط کریم در مقیاس استان تهران

مطالعات متعددی با استفاده از روش های علمی گوناگون که عمدتاً بررسی های کمی می باشند درسنجش توسعه یافتگی شهرستان های کشور صورت گرفته است که به برخی از این مطالعات اشاره میگردد؛
میرنجف موسوی نواحی ایران را از لحاظ توسعه یافتگی در 31 شاخص مورد سنجش قرار داده و مناطق مختلف را بر اساس شاخص های مختلف توسعه (اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی، …) رتبه بندی کرده است . یافته های ایشان حاکی از این نتیجه است که نابرابری های ناحیه ای در ایران با نابرابری های جغرافیایی همراه است . به طوری که در سیمای کلی کشور در امتداد شمال به جنوب، غرب به شرق ، شمال غر ب به جنوب شرق و مرکز به پیرامون، اختلاف فاحشی در برخورداری نواحی از امکانات اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و استقرار سکونتگاه ها به چشم می خورد.

 در مقاله بررسی و رتبه بندی درجه توسعه یافتگی شهرستان های استان خراسان رضوی با استفاده از تکنیک تاپسیس، به سطح بندی و تعیین میزان نابرابری موجود میان شهرستان های استان خراسان رضوی پرداخته است. لازم به ذکر است در این تحقیق به منظور تعیین درجه توسعه یافتگی شهرستان های استان مورد مطالعه، نهایتاً 84 متغیر در قالب شاخص های زیربنایی، بهداشتی، فرهنگی، توسعه روستایی، جمعیتی، مسکن، کشاورزی، شاخص کلی (اقتصادی) و شاخص های آموزشی جمع آوری شده است. نتایج یافته های پژوهش حاکی از آن است که در سال 1385 شهر مشهد دارای رتبه نخست به لحاظ میزان توسعه یافتگی بوده است. شهرستان مشهد رتبه 1 و شهرستان خلیل آباد رتبه 19 را در بین نونزده شهرستان استان خراسان رضوی کسب کرده و ضریب پراکندگی 2.8 بوده است.

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 


 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بررسی میزان توسعه یافتگی شهری شهرستان رباط کریم در مقیاس استان تهران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید