برنامه ريزى و تغييرات شهرى

برنامه ريزى و تغييرات شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
برنامه ريزى و تغييرات شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
برنامه ريزى و تغييرات شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

برنامه ریزى و تغییرات شهرى

برنامه ریزى و تغییرات شهرى

پیدایش ایده هاى برنامه ریزى شهرى

برنامه ریزى شهرى، مجموعه اى از ایده هاى بنیادین و اصلاح گرایانه درباره ی تغییر و بهبود شهر بود که از حدود سال 1890 شکل گرفت. اساس و بنیان این اید هها را م ىتوان در اصلاح اراضى و مسکن یافت. در سال 1905 براى تمایز و انسجام « برنامه ریزى شهرى » اصطلاح بخشیدن به این ایده ها وضع شد. در سال هاى نخستین، این اید هها عمدتاً به واسط هی تعداد اندکى از رفرمیس تها و متخصصانى که در زیر لواى جنبش برنامه ریزى شهرى قرار گرفته بودند، بیان مى شدند. تعداد اندک شمارى از سازمان ها نظیر (انجمن برنامه ریزى شهرى و شهرک سبز)(شوراى برنامه ریزى شهر و مسکن عمومى) و (نهاد برنامه ریزى شهرى) نقش محورى را در طرح و اجراى این ایده ها ایفا مى نمودند. برنامه ریزى و تغییرات شهرى

نخستین نوآورى مفهومى در باب برنامه ریزى

همان طور که ایده هاى اصلاح گرایانه ی این جنبش جدید در حیطه هاى جدیدى نظیر شهرک هاى سبز و حومه ها تبلور مى یافت و صورت بندى مى شد، شکلى حرفه اى و تخصصى به خود گرفت. بدین ترتیب، مجموعه ی تخصصى جدیدى از ایده ها گردآورى شد و « شهر هاى اجتماعى » ، مفاهیم راهبردى وسیعى درباره ی گستره ی شهر تمرکززدایى شده و ایده هاى مفصلى درباره ی منطقه بندى و غیره تجسم یافت. در طى چند دهه، بسیارى از ایده هاى مهم و جدید بسط و گسترش یافت و در درون سنت فکرى برنامه ریزى شهرى گنجانده
شد. یک مدل راهبردى براى تمرکززدایى کلان شهرها، توسط مفهوم بسیار بنیادى شهر اجتماعى صورت بندى شده است. ایده هاى مربوط به توسعه ی شهرى که به عنوان نظریه هاى کارکردگرایانه دربار هی جنبش مدرن در معمارى، جان تازه اى گرفته بودند به کل شهرها گسترش یافتند؛ اما قبل از ده هی 1930 به بسیارى از این اید هها که در مقیاس مشخصى تحقق م ىیافتند، توجه اندکى مى شد.

نوآورى مفهومى دیگر در برنامه ریزى

از دهه ی 1940 به بعد، ایده هاى برنامه ریزى شهرى کاملاً در سیاست هاى رسمى برنامه ریزى شهرى گنجانده شدند. مى توان گفت که از این پس، برنامه ریزى، دیگر یک جنبش برنامه ریزى مستقل نبود بلکه برنامه ریزى، تبدیل به (سیستم برنامه ریزى) شد که به طور رسمى سازمان یافته بود. به تدریج و به ویژه بعد از 1960 ، نوآور ىهایى که در اندیشه هاى مربوط به برنامه ریزى پدید آمدند، غالباً محصول فرآیند سیاستگذارى بودند تا محصول جنبش برنامه ریزى شهرى. در واقع سنت فکرى مستقل و نوآورى مفهومى که از جمله ویژگى هاى نخستین دوران این جنبش بود، رو به زوال نهاد.

برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، اخبار شهرسازی ایران، مستند، انیمیشن،مستند و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برنامه ریزى و تغییرات شهرى”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید