تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده

تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده
تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده
تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده

تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده

تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده

مقاله تأثیر توسعه شهر تهران بر گسترش بافت های فرسوده

(مشکلات و تنگناهای محله هف تچنار- بریانک از منظر گسترش بافت فرسوده)

فرسودگی شهری

عدم توجه به فرسودگی شهری منجر به توسعه برون زا و تهی شدن شهر می شود. شهر تهی، محل اسکان مهاجرین تازه وارد، فقر، محرومیت و آسیب های اجتماعی می شود. بررسی تجارب کشور های جهان حاکی از آن است که کلان شهر ها با اتخاذ تدابیر مناسب شرایط درونی کشور خویش و استفاده از فرصت ها و نقاط قوت خود فضاهای سرزنده و مناسب ایجاد کرده و از این طریق بر توسعه نابخردانه و ناآگاهانه شهر مسلط شده اند. توسعه نااندیشیده شهر تهران در جهت احداث شهرهای اقماری، شهرک ها و شهرهای جدید و سکونتگاه های خودرو منجر به بی توجهی به بافت های مرکزی شهر شده است، از طرفی جریان مهاجر تهای روستایی و حاشیه شهری با قدرت خرید پایین به سوی محلات مرکزی بر بسط و گسترش فرسودگی افزوده که در این راستا اتخاذ سیاست مناسب توسعه شهری که توأمان هم از درون و هم در حاشیه معضلات ناشی از نابسامانی های توسعه شهری را بر طرف کند

کلان شهر

تهران، بزرگترین کلان شهر کشور، به مانند همه کلان شهرهای جهان دارای مزایا و معایب فراوان است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا ، کلان شهر مظهر مزایای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و دروازه ورود به اقتصاد جهانی و مبدا ورود تکنولوژی مدرن به کشور محسوب می شود، اما در کشورهای در حال توسعه کلان شهر مظهر مشکلات و آسیب هاست. افزایش جمعیت شهری، مهاجرت برای دست یابی به فرصت های جدید شغلی و ایجاد یک زندگی بهتر و تغییرات در نحوه شکل گیری خانوارها از یک سو موجب فشار بر روی زمین ، زیر ساخت ها و جوامع موجود و از سوی دیگر باعث فرسودگی شهری در کلان شهرهای دنیا و از جمله تهران می شود. 

نحوه پیدایش و گسترش بافت های فرسوده

بر اساس نظریات «ارنست برگس» در خصوص کاهش قیمت زمین و مسکن در اثر فاصله گرفتن از مرکز شهری و نظریات «همرهویت» در خصوص عامل اجاره بها در مورد مکان گزینی سکونت گاه ها و تأثیر و مداخله سودجویان و زمین خواران حرکت به سمت توسعه بیرونی در تهران به وقوع پیوست و شمال، جنوب، شرق و غرب شهر تهران به فراخور نیاز رو به توسعه نهادند که این روند توسعه بدون توجه به مناطق درون شهری صورت گرفت. بسط و دوام فرسودگی زمانی به اوج رسید که افراد توانگر و ثروتمند از درون بافت ها رخت بربسته و برای بهره مندی از محیط زندگی بهتر، فضای بیشتر و زندگی مدرن تر به حاشیه شهر و ساختمان های ساخته شده توسط دلالان زمین و مسکن رفته و به جای آن مهاجران تازه وارد با فرهنگ های متفاوت و غالباً روستایی با توان مالی پایین جایگزین آن ها شدند بررسی تحولات جمعیتی سال های 1365 تا 1375 بیان کننده کاهش 39 / 9 درصدی جمعیت منطقه مورد مطالعه است  که از محورهای قابل توجه کاهش جمعیت منطقه در سال های مذکور می توان به جابه جایی عمومی جمعیت شهر تهران از نقاط مرکزی به سمت نقاط حاشیه ای و به خصوص غرب تهران اشاره کرد.

مقاله تأثیر توسعه شهر تهران بر گسترش بافت های فرسوده(مشکلات و تنگناهای محله هفت چنار- بریانک از منظر گسترش بافت فرسوده) همچنین برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، مستند، اخبار شهرسازی ایران، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تأثیر توسعه تهران برگسترش بافت فرسوده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 18 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید