تجارب برنامه ريزی شهری در اسپانيا

تجارب برنامه ريزی شهری در اسپانيا
تجارب برنامه ريزی شهری در اسپانيا
تجارب برنامه ريزی شهری در اسپانيا

تجارب برنامه ریزی شهری در اسپانیا

تجارب برنامه ریزی شهری در اسپانیا

غالب تغییرات برنامه ریزی شهری در اسپانیا

غالب تغییرات برنامه ریزی شهری در اسپانیا از سال ١٩٧٨ به وقوع پیوسته است و نظام برنامه ریزی در حال حاضر از همین اصول تبعیت می نماید. تغییر محدوده ها که ناشی از این تغییرات بود، موجب ایجاد تقسیم بندی سیاسی جدیدی با شکل گیری مراکز جدید و جوامع خود مختار و تغییر جهت سرمایه ها و سیاست ها در این کشور شد. بر این اساس، اسپانیا به کشوری با نظام منطقه بندی تبدیل شد و مادرید جایگاه سیاسی ویژه ای یافت و در رأس جوامع خود مختار قرار گرفت.

ویژگی های عمومی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا با ۵٠۵٩٩٠ کیلومتر مربع وسعت، در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده است. نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا و پایتخت آن مادرید است . سرزمین اسپانیا شامل قسمت اعظم شبه جزیره ایبری، جزایر بالئارس، جزایر قناری، شهر های سیوتا ١ و ملیله ٢ در شمال قاره آفریقا و برخی جزایر دیگر است. این کشور از شمال با فرانسه و آندورا، از غرب با پرتغال، از جنوب با جبل الطارق و مراکش همسایه است و دارای مرز های دریایی با دریای مدیترانه در شرق و اقیانوس اطلس در غرب و شمال است.

سابقه برنامه ریزی در اسپانیا

انقلاب صنعتی خیلی دیر وارد اسپانیا شد. صنعتی شدن در اسپانیا از دهه ١٨٩٠ از شهر هایی مانند مادرید، بارسلون و بیلبائو آغاز شد. در دهه های آخر این قرن، شهر های بزرگ تر دیگر در ورای نواحی قدیمی خود رشد کردند و تهیه یک قانون برای کنترل توسعه و شکل دهی مجدد به شهر های بزرگ ضرورت پیدا کرد . یک حادثه مهم در برنامه ریزی شهری اسپانیا و هم چنین اروپا، طرح توسعه شهر بارسلون بود.

مقاله مروری بر تجارب برنامه ریزی شهری در اسپانیا می باشد و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی، مستند، انیمیشن، اخبار شهرسازی ایران و جهان به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تجارب برنامه ریزی شهری در اسپانیا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید