تحليل سينوپتيكي پديده گرد و غبار با RS و GIS

تحليل سينوپتيكي پديده گرد و غبار با RS و GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
تحليل سينوپتيكي پديده گرد و غبار با RS و GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
تحليل سينوپتيكي پديده گرد و غبار با RS و GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

تحلیل سینوپتیکی پدیده گرد و غبار با RS و GIS

تحلیل سینوپتیکی پدیده گرد و غبار با RS و GIS

مقاله پایش و تحلیل سینوپتیکی پدیده گرد و غبار با استفاده از سنجش از دور و GIS (مطالعه موردی: گرد و غبار 18 ژوئن 2012)

پدیده گرد و غبار

پدیده گرد و غبار در دهه اخیر یکی از مهمترین چالش های زیست محیطی در ایران، غرب و جنوب غرب آسیا می باشد. این پدیده از فرآیند های بیابان زایی بوده که در مناطق خشک و نیمه خشک جهان رخ می دهد. سنجش از دور علم و تکنیک به دست آوردن اطلاعات از پدیده های جغرافیایی بدون تماس با آن ها می باشد.

برای تشخیص پدیده گرد و غبار نیاز به تصاویری با پوشش وسیع و تکرار زیاد است

عوامل اصلی و مؤثر در رخداد پدیده گرد و غبار

از عوامل اصلی و مؤثر در رخداد پدیده گرد و غبار، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی مناطق منشاء و مناطق تحت تأثیر این پدیده می باشد. قرارگیری ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان و از طرف دیگر مجاورت با کشورهایی چون عربستان،عراق و سوریه که دارای فقر پوشش گیاهی بوده و به دلیل بارش اندک و دمای بالا اغلب مساحت این کشورها از بیابان تشکیل شده است و تحت تأثیر شرایط بیابانی، ناپایداری هوا و جریان باد در این مناطق که معمولا شدید می باشد باعث بلند شدن گرد و غبار از این نواحی می گردد. رخداد خشکسالی های متناوب در این مناطق سبب رخداد متناوب پدیده گرد و غبار در نواحی غرب و جنوب غربی ایران شده است. از طرف دیگر استفاده نامطلوب از منابع طبیعی و محیط زیست توسط انسان در داخل ایران و کشور های همسایه سبب تشدید رخداد پدیده گرد و غبار شده است

مدلسازی حرکت طوفان گرد و غبار در محیط GIS

برای انجام مدلسازی حرکت طوفان گرد و غبار در محیط GIS از ابزار Spatial Analyst Tools استفاده شده است. در ابتدا، تصاویر ماهواره سنجنده مادیس مربوط به دور ههای گرد و غباری که در نرم افزار ENVY با استفاده از شاخص اکرمن گرد و غبار در آن بارزسازی شده است به فرمت Geotiff ذخیره شده و در نرم افزار ArcGIS و با استفاده از جعبه ابزار Spatial Analyst Tools کلاسه بندی بین گرد و غبار و سایر عوارض موجود بر روی تصاویر انجام گرفت.

مقاله پایش و تحلیل سینوپتیکی پدیده گرد و غبار با استفاده از سنجش از دور و GIS (مطالعه موردی: گرد و غبار 18 ژوئن 2012) برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تحلیل سینوپتیکی پدیده گرد و غبار با RS و GIS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید