تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS

تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS
تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS
تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS

تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS

تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS

تکنیک کوداس

تکنیک CODAS (Combinative Distance-based Assessment) به معنی ارزیابی مبتنی بر فاصله ترکیبی می باشد. این تکنیک اولین بار توسط آقای دکتر مهدی کشاورز قرابایی و همکاران در سال 2016 ارائه شد. این تکنیک یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) است که هدف آن رتبه بندی گزینه ها بر اساس تعدادی معیار است. روش کوداس مطلوبیت گزینه ها را بر اساس دو روش تعیین می کند. اولین روش محاسبه فاصله اقلیدسی گزینه ها از ایده آل منفی و دومین روش محاسبه فاصله تاکسی (Taxicab distance) گزینه ها از ایده آل منفی است. در حالت کلی اگر فرض شود که m معیار و n گزینه داشته باشیم گام های این روش به صورت زیر می باشد:

گام های تکنیک CODAS

1- اولین گام در این روش تشکیل ماتریس تصمیم است. ماتریس تصمیم روش کوداس همانند ماتریس تصمیم روش هایی چون تاپسیس، ویکور و یا الکتره است. یعنی ماتریسی که معیارهای آن ستون ها و سطرهای آن گزینه های پژوهش هستند. حالت کلی ماتریس تصمیم به صورت زیر می باشد:
2- دومین گام نرمال سازی ماتریس تصمیم می باشد نرمال سازی با استفاده از روابط زیر انجام می شود اگر معیار جنبه مثبت (سود) داشته باشد از رابطه اول، و اگر معیار جنبه منفی (هزینه) داشته باشد از رابطه دوم استفاده می شود.

3- سومین گام روش CODAS تشکیل ماتریس نرمال وزن دار است. یعنی باید وزن معیارها را در ماتریس نرمال ضرب کرد. این وزن را می توان از روشهای دیگر از جمله روش آنتروپی شانون، یا روش AHP و یا اینکه روش های جدیدی چون روش بهترین بدترین (BWM) یا روش SWARA بدست آورد.

4- در این گام باید فواصل اقلیدسی (Euclidean distance) و تاکسی (Taxicab distances) از ایده آل منفی را محاسبه نمود. این فواصل از روابط زیر بدست می آیند. در این روابط nsj ایده آل منفی معیارها است.

5- در این گام باید ماتریس ارزیابی نسبی را با استفاده از رابطه زیر ایجاد کنیم. که در این رابطه، Ψ نشان دهنده یک تابع آستانه برای تشخصی برابری فاصله اقلیدسی دو گزینه است.

6- در این گام با جمع مقادیر hik گزینه ها، می توان آن ها را رتبه بندی نمود هر چه مقدار Hi بزرگتر باشد گزینه رتبه بهتری دارد.

برای دریافت رایگان فیلم آموزشی، انیمشن، مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی مستند به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تکنیک بروز تصمیم گیری چند معیاره CODAS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید