جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری

جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری
جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری
جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری

جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری

جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری

مقاله بررسی جایگاه روستاهای شهری در طرح های توسعه شهری (مطالعه موردی: طرح جامع تهران، تفصیلی و الگوی توسعه منطقه یک)

شهرگرایی

شهرگرایی و تغییر شکل روستاهای اطراف شهرها از جمله مسائلی است که در دهه های اخیر نظام شهری کشورهای در حال توسعه از جمله ایران را تحت تأثیر قرار داده است. ادغام روستاهای حاشیه در بافت شهری، یکی از نمایان ترین تغییرات کالبدی در بافت شهر ایرانی، به ویژه از دهه 50 بوده است. در این میان، حوزه های روستایی تحت نفوذ مستقیم شهر های بزرگ به ویژه کلانشهر تهران این فرایند را عمی قتر و سریع تر پشت سر گذاشته است. به نحوی که، بسیاری از آن ها اینک در بافت شهر ادغام شده و یا با وجود فاصله از بافت پیوسته شهرها، از ماهیت روستایی خود فاصله گرفته اند.

طرح های توسعه شهری

طرح های توسعه شهری (جامع،تفصیلی) به عنوان مهمترین اسناد توسعه برای ساماندهی شهر می باشند، که براساس ایده توسعه و سازمان فضایی، چشم انداز کالبدی توسعه شهر را ارائه نموده و بر مبنای آن نحوه استفاده از اراضی در محدوده و حریم شهر پهنه بندی شده و برای ساماندهی عرصه هایی از شهر نیز، که نیازمند مداخله است، طرح های عمران و توسعه تهیه شده تا موجبات تحقق راهبرد های توسعه همه جانبه شهر فراهم شود. بررسی جایگاه روستا های شهری در این طرح ها می تواند ما را به وضع فعلی و آینده این بافت های غیر شهری در طرح های توسعه شهری کمک نماید.

طرح جامع شهر

طبق ماده یک قانون تغییر نام وزارت مسکن، طرح جامع شهر، طرح بلند مدتی است که درآن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات شهری و نیازمندی های عمومی شهری، خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهای خط (ترمینال) و فرودگاه ها و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت های مربوط به آن ها تعیین می شود و ضوابط و مقررات مربوط به کلیه موارد فوق و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه وتنظیم می گردد.

مقاله بررسی جایگاه روستاهای شهری در طرح های توسعه شهری (مطالعه موردی: طرح جامع تهران، تفصیلی و الگوی توسعه منطقه یک) برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن، اخبار شهرسازی ایران و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جایگاه روستاهای شهری در طرح توسعه شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید