حمایت از معلولین در حقوق بین الملل

حمایت از معلولین در حقوق بین الملل

حمایت از معلولین در حقوق بین الملل

وضعیت معلولین از دوران باستان مورد توجه جوامع مختلف بوده و بررسی سیر تاریخی این موضوع گواه تحول عمیقی که در این حوزه صورت گرفته است . تلقی معلولیت کودکان در دوران باستان به عنوان مجازات الهی سبب قربانی شدن آن ها در پیشگاه الهه ها و یا طرد آن ها از خانواده و جامعه می شد. همین امر باعث شد تا بعداً افلاطون نیز در مورد یعنی گفتار و تعقل را به کار گیرد و اعلام نماید که (Logos) افراد کر و لال واژه لوگوس شاید بتوان انعکاس این م وضوع را به گونه « کسی که حرف نمی زند نمی تواند تعقل کند » دیگری در دوره اساطیری ایران نیز مشاهده کرد . زمانی که زال به سبب داشتن موی سپید مورد بی مهری پدر قرار می گیرد و به همین علت از خانه رانده و در بیابان رها می گردد.

افراد معلول اغلب به عللی خارج از اراده خود به نوعی ناتوانی جسم ی یا روحی یا هر دوی آن دچار می شوند که باید مورد اهتمام جوامع قرار گیرند و اقداماتی در راستای احترام به حقوق ایشان اتخاذ گردد. به طور کلی رویکرد جامعه بشری نسبت به معلولین در سیر زمان متحول شده و م یتوان آن را به سه دوره خلاصه کرد:
دوره اول یا رویکرد سن تی نسبت به معلولین . در این دوره، بیش تر قائل به طرد مطلق معلولین بودند و هیچ گونه ارزشی برای آن ها در نظر نمی گرفتند. ضعف و عدم توانایی ایشان در اداره امور باعث اتخاذ چنین رویکردی نسبت به معلولین می شد. لذا در این دوره نگرش مثبتی نسبت به حضور و فعالیت ایشان در جامعه به چشم نمی خورد و بدین جهت آنان از جامعه طرد و یا در مواردی به طورکلی از جامعه حذف می شدند.

 

 

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 


 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “حمایت از معلولین در حقوق بین الملل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید