دانلود کتاب شهر نشینی در ایران

دانلود کتاب شهر نشینی در ایران

دانلود کتاب شهر نشینی در ایران

ایران در طول تاریخ با دشواری‌های محیطی و غیرمحیطی بسیاری روبه‌رو بوده است. که تا حدود زیادی برجمعیت، رشد یا کاهش آن تأثیر داشته‌اند.

در گذشته عوامل طبیعی و محیطی همچون بیماریهای واگیر، خشکسالی‌ها، قحطی‌ها و حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله و عوامل غیرمحیطی مانند جنگ و درگیری‌های محلی و منطقه‌ای و تا حدودی مهاجرت‌ها بر جمعیت ایران مؤثر بوده‌اند. براساس آمارهای موجود و برآوردهای انجام شده از جمعیت ایران از سال 1260 تا 1300 شمسی نرخ رشد جمعیت ایران بسیار پایین بوده است.

رشد جمعیت در ایران .در شرایط نابسامان طبیعی و قحطی‌ها، بیماری‌های واگیر و کشنده، آرام و کند بوده است. در بین سال‌های 1179 تا 1279 شمسی جمعیت کشور در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد. رشد پایین و ثابت جمعیت سال 1300 و قبل از آن، از سال 1305 متحول شد و تا سال 1335 رو به افزایش بود. و تا سال 1345 نیز رشد 3.1 درصدی خود را حفظ کرد اما برنامه‌های کنترل جمعیت باعث کاهش آن_ هرچند بسیار محدود_ در سرشماری سال 1355 شد.

با پیروزی انقلا‌ب اسلا‌می‌و اجرای سیاست‌های جدید کنترل جمعیت از یک‌سو و بروز جنگ ایران و عراق، متوسط رشد سالا‌نه افزایش یافت و به 3.9 درصد در سرشماری سال 1365 رسید. از دهه هفتاد به‌طور مجدد سیاست‌های کنترل موالید به اجرا گذارده شد و منجر به کاهش متوسط رشد جمعیت به رقم 1.6 درصد طی سال‌های 1375 تا 1385 شده است.

براساس آمارهای موجود و برآوردهای انجام شده از جمعیت ایران از سال 1260 تا 1300 شمسی نرخ رشد جمعیت ایران بسیار پایین بوده است.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دانلود کتاب شهر نشینی در ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید