دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى

دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى

دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى

شوراهاى حل اختلاف صنفى

مصوب2/7/1384
به تجویز مقررات آیین ‏نامه اجرایى ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادى و بخشنامه ‏هاى صادره از ناحیه رییس قوه ‏قضاییه که تشکیل شوراهاى حل اختلاف تخصصى، از قبیل شوراهاى حل اختلاف صنفى را پیش‏بینى کرده‏است دستورالعمل تشکیل شوراهاى مذکور به شرح زیر اعلام مى‏گردد:
ماده ۱ـ به منظور ارتقاى جایگاه صلح و سازش و انجام داورى و تسهیل و تسریع در حل و فصل دعاوى صنفى،شوراهاى حل اختلاف صنفى مطابق مقررات پیش‏بینى شده در آیین‏نامه اجرایى ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادى و دستورالعمل‏ هاى شوراهاى حل اختلاف تشکیل مى‏گردد.

تبصره- مفهوم صنف در این قانون بطور کلى بوده و علاوه بر اصناف پیش‏بینى شده در قانون نظام صنفى مصوب۱۳۸۲ کلیه گروه‏ ها و انجمن ها و کانون هاى صنفى را در برمى‏گیرد مانند امور پزشکى و پرستارى، اتاق هاى بازرگانى و انجمن مدیران صنایع.
ماده ۲ـ شوراى حل اختلاف صنفى در جهت حل و فصل اختلافات افراد صنف علیه یکدیگر و همچنین شکایت سایر اشخاص از افراد صنف و بطور کلى شکایت هاى مرتبط با صنف، تشکیل مى‏شود.

دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى

تعداد اعضاى این شوراها

ماده ۳ـ تعداد اعضاى این شوراها و نحوه انتخاب آن ها به ترتیبى است که در آیین‏ نامه اجرایى شوراهاى حل اختلاف پیش‏بینى شده است.

ماده ۴ـ تشکیل شوراى حل اختلاف صنفى و تعداد شوراهاى مزبور با تقاضاى بالاترین مقام صنف یا اتحادیه مربوطه و پیشنهاد رییس حوزه قضایى و موافقت رییس کل دادگسترى استان صورت مى‏گیرد.
ماده ۵ ـ اعضاى شوراى حل اختلاف هر صنف از میان افراد مورد اطمینان همان صنف، در استان، شهر یا بخش انتخاب مى‏گردند.
تبصره ۱ـ مسؤول دبیرخانه شوراى مذکور توسط صنف مربوط معرفى و برابر ضوابط جارى شورا انتخاب وفعالیت خواهدنمود.
تبصره ۲ـ از میان افراد معرفى شده جهت عضویت در شورا، دارندگان تحصیلات حقوق یا بازرگانى و مشابه آن وهمچنین دارندگان سابقه فعالیت در صنف مربوط، در اولویت خواهند بود. دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى

ماده ۶ ـ ترتیب رسیدگى و حدود صلاحیت این شورا و سایر مقرراتى که در این دستورالعمل پیش‏بینى نشده است،مطابق مقررات آیین ‏نامه اجرایى ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادى و دستورالعمل ‏هاى صادره از ناحیه رییس قوه قضاییه مى‏باشد.

دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى
ماده ۷ ـ از تاریخ تشکیل شوراى حل اختلاف صنفى، کلیه شکایت ها و دعاوى مرتبط با صنف مربوطه، ابتدا به شوراى مذکور ارجاع خواهدشد. شورا نهایت تلاش خود را در جهت رفع اختلاف و حل و فصل موضوع به کارخواهدگرفت. درصورت عدم حصول سازش، شورا در مواردى که صلاحیت داشته باشد اقدام به صدور رأى خواهدکرد و در سایر موارد مطابق ماده ۱۵ آیین‏نامه اجرایى ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادى رفتار خواهدشد.
ماده ۸ ـ تأمین محل استقرار، تهیه کلیه تجهیزات و ملزومات موردنیاز برعهده صنف مربوط خواهدبود.
ماده ۹ـ رؤساى حوزه ‏هاى قضایى موظفند تعداد کافى از قضات آن حوزه را به عنوان مشاوره قضایى انتخاب ومعرفى نمایند.
ماده ۱0ـ به تشخیص رییس حوزه قضایى واحد اجراى احکام تخصصى در شوراهاى حل اختلاف مذکورتشکیل تا تحت نظارت مستقیم رییس حوزه قضایى، نسبت به اجراى آراى صادره اقدام گردد.
این دستورالعمل در ۱۰ ماده و سه تبصره در تاریخ 2/7/1384 به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم‏الاجرا خواهد بود.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دستورالعمل شورا هاى حل اختلاف صنفى”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید