رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری

رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری
رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری
رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری

رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری

رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری

مقاله رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری بافت فرسوده شهر بندر عباس

بافت های قدیمی

بافت های قدیمی و مسأله دار نیازمند به حرکتی کنترل شده در جهت ادامه زندگی خود هستند. این حرکت در قالب یک الگوی بهسازی و نوسازی تبلور می یابد. این الگو امری است مداوم که در نهایت می باید به سیستمی خود جوش تبدیل شود. این امر آنی و سریع نیست بلکه فرایندی حساس و پیچیده است که نیاز به طراحی برنامه های هدفمند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد و برای دست یابی به ساماندهی و احیای موفقیت آمیز، به شناخت دقیق بافت قدیمی و کل سیستم شهر و نظام منطقه ای نیاز است.

فضای شهری

تمامی عناصر سازنده فضای شهری اعم از عناصر طبیعی و عناصر انسان ساخت و حتی خود انسان به عنوان عنصر پویا و سازنده ی این ساخت سازها و ایجاد کننده ی فضای شهری،در طی زمان دچار تغییر و تحولاتی می شوند که این امر جزء لاینفک عناصر سازنده ی فضای شهری به شمار می آید و گریز از آن امکان پذیر نیست. هر کشوری که در راه توسعه گام برداشته ،کم و بیش مشکلات فرسودگی و ناکار آمدی فضا های شهری را تجربه کرده است.

بافت های فرسوده

بافت های فرسوده، محدوده های آسیب پذیر شهر در برابر مخاطرات طبیعی(به ویژه زلزله) به شمار می آیندکه نیازمند برنامه ریزی و مداخله هماهنگ برای سامان یابی هستند. مشخصه این بافت ها ناپایداری ومجموعه ای از نارسایی های کالبدی، عملکردی، حرکتی، زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی است. تحولات زندگی شهر نشینی چند دهه اخیر بافت های قدیمی را با مشکلات عدیده ای در ابعاد مختلف مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی، کالبدی، تأسیسات و تجهیزات شهری و سایر امکانات شهری مواجه ساخته است. مجموع این عوامل زمینه مناسبی را برای فرسودگی این بافت های با ارزش و تاریخی فراهم نموده است

مقاله رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری بافت فرسوده شهر بندر عباس همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، اخبار شهرسازی ایران و مقالاتی در رابطه با رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رویکرد تحلیلی به بافت های نامناسب شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید