ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS

ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS

ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS

شهر سبزوار

شهر سبزوار یکی از شهرهای کهن استان خراسان رضوی است که در حال حاضر به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی بعد از مشهد شناخته می شود. طی دهه ی گذشته شاهد توسعه و گسترش سریع فیزیکی بوده که به ساخت و ساز های بدون ملاحظات ایمنی از نظر حوادث طبیعی از جمله زلزله و صرفاً برای پاسخ گویی به نیاز های سکونتی در کوتاه مدت انجام گرفته منجر گشته است. گسترش و توسعه ی شهر به سمت شمال موجب اشغال عوارض زمین شناسی و ژئومورفولوژی پرخطر مانند گسل ها، تپه های نئوژن، کانون های زلزله، شیب های تند و رسوبات آبرفتی و مخروط افکنه های جدید کواترنری شده است.

GIS

سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌ آی‌ اس (به انگلیسی: Geographic Information System – GIS) یک سامانه اطلاعاتی «معمولاً رایانه‌ای» است که به تولید، پردازش، تحلیل، و مدیریت اطلاعات جغرافیایی می‌پردازد. به عبارت دیگر “GIS” یک سامانه رایانه‌ای برای مدیریت و واکاوی اطلاعات جغرافیایی بوده که توانایی گردآوری، ذخیره، واکاوی و نمایش اطلاعات جغرافیایی را دارد. هدف نهایی یک سامانه اطلاعات جغرافیایی، پشتیبانی برای تصمیم‌گیری‌های پایه‌گذاری‌شده بر پایه داده‌ های جغرافیایی می‌باشد و عملکرد اساسی آن بدست آوردن اطلاعاتی است که از ترکیب لایه‌های متفاوت داده‌ها با روش‌های مختلف و با دیدگاه‌ های گوناگون بدست می‌آیند. ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS

مهم‌ ترین مسائل کاربردی سامانه اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین

یکی از مهم‌ ترین مسائل کاربردی سامانه اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین، انجام هم‌ پوشانی‌ ها در راستای تعیین پهنه‌ بندی‌ ها است که به اختصار به یکی از این نوع پهنه‌بندی‌ها پرداخته می‌شود:

هدف در این پهنه‌بندی، تعیین مناطق با خطر رانش زمین می‌باشد. برای رسیدن به این هدف، ابتدا باید عوامل مؤثر در رانش را شناسایی کرد، از جمله این عوامل می‌توان به تراکم پوشش گیاهی، جنس زمین، شیب توپوگرافی، شیب لایه‌های زمین و شدت بارندگی اشاره کرد. ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS

پس از شناسایی عوامل، باید نقشه‌ های مورد نیاز تهیه گردد و سپس با همپوشانی این لایه‌ ها در نرم‌افزار های سامانه اطلاعات جغرافیایی (ساج) می‌توان به نقشه‌ ای رسید که در آن منطقه مورد مطالعه خود به پهنه‌های ریز تقسیم شده و از طرفی در بانک اطلاعاتی مشخصات هر پهنه یعنی اجداد سازنده آن پهنه از نظر عوامل مختلف مشخص می‌باشد. حال باید در بانک اطلاعاتی به هر عامل وزن مربوطه راداده و سپس در بانک اطلاعاتی با جمع و ضرب کردن عوامل به اعدد نهایی رسید. در مرحله بعد باید تعیین نمود که چه عددی نشان دهنده پهنه‌های پرخطر می‌باشد. پس از کلاسه‌بندی نقشه، اینک وظیفه تیم زمین‌ شناس است که با بازدید میدانی به بررسی مناطق پرداخته و در صورت لزوم با اصلاح وزن‌ها وضرایب به نقشه نهایی دست یابند.

مقاله ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ریز پهنه بندی خطر زلزله شهر سبزوار با GIS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید