ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری

ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری
ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری
ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری

ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری

ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری

فرسودگی

فرسودگی واقعیتی است که تاکنون بیشتر شهر های باسابقه و تاریخی ایران، تحت تأثیر آن قرار گرفته اند. آنچه مسلّم است، در این گونه شهر ها این مسأله، رشد بافت شهری را مختل کرده و آن را به پیرامون سوق میدهد و بنابراین افزون بر نابودی بافت های درونی و باسابقه ی شهری، هزینه های هنگفتی را با ایجاد بافت های نو ظهور بر گرده ی شهر تحمیل می کند

بافت فرسوده ی شهری

بافت فرسوده ی شهری به عرصه هایی از محدوده ی قانونی شهر ها گفته می شود که به دلیل فرسودگی کالبدی، عدم برخورداری مناسب از دسترسی سواره، تأسیسات، خدمات و زیرساخت های شهری، آسیب پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی نازلی برخوردارند. این بافت ها، به دلیل فقر ساکنان و مالکان آن ها، امکان نوسازی خود به خودی را نداشته و نیز، سرمایه گذاران انگیزه ای برای سرمایه گذاری در آن را ندارند.

نگرش های مختلف نسبت به بافت های کهن و نوسازی و بهسازی شهری

نظریه ی محافظه کارانه: پیروان این نظریه بر این باورند که تا حد امکان از هرگونه دخالت در وضع موجود باید پرهیز کرد. جان راسکین در این باره میگوید: شناخت یک بنای باستانی به منزله ی یک سند تاریخی است و برای حذف بخش های ناهماهنگ یا اضافه کردن بخش های تازه و استحکام بخشیدن به قسمت های ناپایدار و خطرناک، نباید اقدامی انجام شود.
نظریه ی رادیکال: پیروان این نگرش برای مداخله در بافت های قدیمی شهر ها، دگرگون کردن بافت های کهن را با حفظ آثار فرهنگی ارزشمند تجویز میکنند و تخریب و نوسازی، به عنوان تنها راه حلّ پیشنهادی مطرح میشود.

مقاله تحلیلی بر ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده ی شهری (مطالعه ی موردی: بافت فرسوده ی شهر خرم آباد) می باشد همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن، اخبار شهرسازی ایران و مقالاتی در رابطه با رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ساماندهی و مداخله در بافت فرسوده شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهارده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید