سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست

سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست

سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست

مقاله کاربرد سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست

تعریف سنجش از دور حرارتی

سنجش از دور حرارتی شاخه ای از سنجش از دور است که پیرامون پردازش و تفسیر داده ها و تصاویر به دست آمده در ناحیه مادون قرمز حرارتی (TIR) طیف الکترومغناطیس (EM) بحث میکند. در سنجش از دور حرارتی، تشعشع ساطع شده از سطح پدیده، اندازه گیری میشود. به دلیل ماهیت متفاوت داده های سنجش از دور حرارتی با داده های سنجش از دور انعکاسی و همچنین قدرت تفکیک مکانی متفاوت این دو نوع داده، تاکنون در بسیاری از موارد از داده های سنجش از دور حرارتی در مطالعاتی مانند طبقه بندی تصاویر ماهواره ای استفاده نمی شده است.

اما امروزه به دلیل اهمیت سنجش از دور حرارتی در مطالعات محیطی، بسیاری از محققان تحقیقات پایه در زمینه سنجش از دور حرارتی و توسعه بیشتر فناوری سنجنده ها و کاربردهای جدید داده های حرارتی را ضروری میدانند.

اهمیت سنجش از دور حرارتی

طیف انرژی تابشی مواد مختلف، علائم و مشخصه های خاصی را در طول موج های مختلف از خود نشان میدهد، که این امر موجب تشخیص و شناسایی مواد معدنی توسط سنجش از دور میشود. گاهی برخی مواد در طول موج های مرئی و مادون قرمز، به علت فرایندهای بازتاب، مشخصه ها و علائم مشابهی از خود نشان میدهند.

اما درمقابل ممکن است همین مواد، ویژگی های متفاوتی در باند حرارتی از خود نشان دهند. از این رو اطلاعات حرارتی ممکن است کمبود اطلاعات بخش های طیفی دیگر را برطرف کنند.

کاربرد سنجش از دور حرارتی

مطالعات و بررسی های اخیر نشان میدهد که سنجش از دور حرارتی کاربرد فراوانی در تشخیص سازندهای زمین شناسی، گروه های خاک، تعیین محل گسل ها، رطوبت خاک، تهیه نقشه حرارتی، هیدرولوژی و مطالعات سواحل و دریاها، آتشفشان ها، آتش سوزی، زلزله، پزشکی، دامپزشکی، مسائل نظامی، حرارت ساختمان ها، تبخیر و تعرق گیاهان، حیات وحش و ماهی گیری، خشکسالی و آلودگی آب و خاک دارد.

مقاله کاربرد سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست می باشد. همچنین برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سنجش حرارتی از دور در مطالعات محیط زیست”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید