سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن

سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن

سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن

مقاله معرفی سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن

سیستم مشاهده کننده زمین

سازمان ناسا، برای مشاهده و اندازه گیری حرکات و تغییرات جهانی، سنجنده های ماهواره ای پیشرفته ای را طراحی، توسعه و پرتاب نموده است.

در اوایل دهۀ 1980 ، سازمان ناسا، برنامه ای را با نام «سیستم مشاهده کننده زمین (EOS)» شروع کرد. هدف اصلی این برنامه، مطالعۀ کره زمین می باشد.

EOS متشکل از سه جزء است

-1 سیستم مشاهده کننده فضایی
-2 برنامه تحقیق علمی
 -3 سیستم اطلاعات و داده ها(EOS-DIS)

سنجنده مودیس

مودیس (اسپکترورادیومتر تصویربردار با قدرت تفکیک متوسط) سنجنده ای است که بر روی ماهواره ترا (EOS AM-1) قرار داده شده است. در هر کدام از ماهواره های EOS AM و 

EOS PMیک سنجنده مودیس قرار داده شده است. سنجنده مودیس ماهوارۀ ترا، هر دو روز یکبار از تمام سطح زمین تصویربرداری می کند و داده هایی در 36 باند طیفی اخذ می کند.

اصول طراحی سنجنده مودیس

سنجنده مودیس دارای حساسیت رادیومتریکی بالا ( 12 بیت) و در 36 باند طیفی می باشد و دامنۀ طیفی آن از طول موج های 14/4 – 0/4 میکرومتر می باشد که این امر می تواند نیازهای کاربران مختلف را برطرف سازد.

این سنجنده در 2 باند طیفی تصاویر با قدرت تفکیک اسمی 250 متر، در 4 باند طیفی تصاویری با قدرت تفکیک اسمی 500 متر و در 29 باند دیگر نیز تصاویری با قدرت تفکیک 1000 متر برداشت می کند. 

به خاطر اینکه زاویه اسکن این سنجنده 55 ± درجه بوده و در مدار 705 کیلومتر از سطح زمین قرار دارد، پهنای نوارهای تصویربرداری این سنجنده 2330 کیلومتر می باشد و در نتیجه در هر یک یا دو روز، پوشش جهانی را فراهم می سازد.

کاربردهای داده های سنجنده مودیس

هدف از سنجنده مودیس، فراهم کردن یک سری جامع از مشاهدات جهانی از سطح زمین، اقیانوس ها و جو در نواحی مختلف طیفی می باشد به گونه ای که بتوان تمام سطح کرۀ زمین را در هر 2 روز یک بار مشاهده نمود. در این جا کلمه « جامع » بیانگر وسیع بودن دامنۀ طیفی و کامل بودن پوشش مکانی می باشد.

مقاله معرفی سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن می باشد همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سنجنده مودیس و جنبه های کاربردی آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید