شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی

دانلود شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی
دانلود شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی
دانلود شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی

شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی

شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی

‌کاربرد زمین، کاربری اراضی، کاربرد اراضی، نحوه استفاده از زمین یا نحوه استفاده از اراضی

‌کاربری زمین به طور کلی، عبارت است از الگوی توزیع فضایی – جغرافیایی عملکردهای مختلف شهر بر حسب نواحی مسکونی، صنعتی، تجاری و فضاهای اختصاص یافته برای موارد استفاده اداری، مؤسسات و نهادهای اجتماعی و گذران اوقات فراغت است.‌ به سخن دیگر، کاربری زمین بدان معنی است که از هر واحد زمین در سطح شهر به چه صورتی استفاده می‌شود و چه فعالیت‌هایی در ترکیب با هم در قطعات مختلف زمین استقرار می‌یابند. ‌نحوه استفاده از زمین به عبارت ساده، آن است که در وضع موجود در یک شهر، انواع فعالیت‌های شهری اعم از مسکونی، درمانی، آموزشی و مانند آن، در چه میزان، وسعت و سرانه‌هایی به نسبت انواع حوزه‌های شهری و کل شهر و در چه نوع قطعه‌بندی‌هایی مورد استفاده قرار گرفته است.

از کل مساحت، نسبت هر یک از این کاربری‌ها چه مقدار است و ارتباط آنها با یکدیگر چیست. علاوه بر این، تا چه اندازه بین آنها ارتباط منطقی وجود دارد. شناخت این ارتباطات، قطعه‌بندی‌ها، مساحت‌ها و موقعیت‌ها در برنامه‌ریزی شهری مورد نیاز است. مطالعه کاربری زمین به برنامه ریزان کمک می‌کند، تا با توجه به وجود محدودیت‌ها، میزان رفاه اجتماعی را گسترش دهند.

کارایی‌

این هدف از طریق تشخیص مناسب‌ترین نوع استفاده از یک قطعه‌ی زمین‌، که بیشترین فایده را با کمترین هزینه بدست می‌دهد، حاصل می‌شود. به واسطه‌ی همین امر توسعه‌ی شهر به صورت منطقی و با در نظر گرفتن رفاه عمومی صورت می‌گیرد و سلامتی مردم نیز تضمین می‌شود و با مکان یابی منابع آلوده ساز در خارج از منطقه‌ی شهری از آثار آلودگی‌های مختلف شهری و کانون‌های آلوده ساز جلوگیری میشود‌.

برابری

هدف برنامه ریزی کاربری زمین از برابری این است که با کاربری صحیح و برنامه ریزی شده‌، دسترسی تمامی گروه‌ها را به تسهیلات مورد نیاز و هم چنین توزیع منافع حاصل از آنها را به طور برابر و متوازن برای گروه‌های مختلف جمعیت شهری فراهم آورد.

پایداری

پایداری در کاربری اراضی به این معنی است که از امکانات و توان بالقوه هر قطعه زمین چنان بهره گیری شود. این توان نه تنها کاهش نیابد و از بین نرود به طور مداوم بر ظرفیت و ایستایی آن اضافه شود.

رفاه عمومی

یکی از عوامل مهم و موثر در تعیین اهداف برنامه ریزی کاربری اراضی شهری‌، ملاحظات رفاه عمومی است.

شعاع عملکرد مفید انواع واحدهای آموزشی
بررسی ها نشان می دهد، شعاع عملکرد مفید انواع کاربری آموزشی دارای نوسان قابل توجهی است که می تواند به صورت زیر مورد اشاره قرار بگیرد … ادامه متن را دانلود کنید.

 

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 


 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شعاع عملکرد کاربری ها در شهرسازی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید