شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده

شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده
شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده
شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده

شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده

شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده

شهر های استرالیا

شهر های استرالیا تغییرات سریعی را تجربه میکنند ؛ امروزه بسیاری از گذشته در شهر ها زندگی میکنیم و این در حالیست که کارشناسان نیز در خصوص ضرورت تغییر کردن شهرهای خود به مکانی قابل سکونت تر و آماده تر برای مقابله با تغییرات آینده هشدار می دهند و اکنون پرسش کلیدی اینجاست که برای مواجهه با رشد جمعیت ، فناوری جدید، تغییرات آب و هوایی و شرایطی پایدار آن هم قبل از آنکه با مشکل روبرو شد چه کارهایی باید انجام داد ؟
براساس گزارش سال 2015 موسسه تحقیقاتی the economist intelligence unit پیرامون رتبه بندی شهر های جهان از منظر قابلیت سکونت شهر ملبورن استرالیا برای پنجمین سال پیاپی به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی انتخاب شده است ، این در حالیست که شهر ادلیت نیز در این گزارش سالانه جهانی در رتبه پنجم قرار گرفته و سیدنی و پرت نیز به طور مشترک در رتبه نهم این جدول جهانی قرار گرفته اند.
شهرهای استرالیا به دلیل جمعیت نسبتاً پایین خود توانسته اند تا در این گزارش سالانه در رتبه های مطرح جهان ظاهر شوند.اگرچه این نیز گفتنی است شهرهای نسبتاً متوسط استرالیا نیز با سرعتی بالا در حال رشد هستند این رشد سریع سبب ایجاد انتقادی جدید و همچنین چالش های زیست محیطی نیز می شوند.
پروفسور ادوارد برلکلی ریاست این گروه، تحقیقاتی با عنوان future cities collaborative در مرکز مطالعات ایالت متحده آمریکا در دانشگاه سیدنی است ، او بر این باور است که شهرهای حاشیه ای یا برون شهرها در آینده جای خود را به ساختمان های بلند مرتبه خواهند داد همانگونه که همگان میدانند استرالیا کشوری است که تمایل زیادی به استفاده از خودرو در آن وجود دارد . پروفسور برلکلی می گوید بسیاری از شهرهای استرالیا باید در خصوص چگونگی استفاده از خودروی خود تجدید نظر کنند

مدل شهری متراکم

این در حالی است که تلپه که متخصص نامدار امور شهری استانیایی نیز بر این باور است که مدل شهری متراکم یا آنچه او از آن به عبارت compact city model نام می برد، در واقع آینده شهری را تعیین خواهد کرد . او به عنوان مثال شهرلایپزیگ در کشور آلمان را مثال میزند که به گفته او در آن همه چیز در فاصله بسیار کم در دسترس است، مدارس ، خدمات دولتی ، مهد کودک ها و فروشگاه ها .و این در حالی است که پروفسور بلکلی از دانشگاه سیدنی نیز بر این باور است که شهرهای استرالیایی نیز در واقع در حال اجرای برخی از ابتکارهای اروپایی هستند.

پروفسور برندن گلیسین

پروفسور برندن گلیسین مدیر انستیتو جامعه پایدار واقع در دانشگاه ملبورن است ، او نیز براین باور است که ما باید وابستگی به خودروهای شخصی برای رفت و آمد ها کاسته و به سمت گونه های فعال تری مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری حرکت کنیم. پروفسور گلیسین می گوید بیشترین میزان گازهای گلخانه ای از محل بخش های حمل و نقل و خانه سازی تولید می شود.شاید بتوان یکی از بهترین نمونه هایی را که در حال حاضر در حال رخ دادن است عملیات سازگاری اقلیمی دانست که شورای شهر ملبورن اکنون در حال اجرای آن است . شورای شهر ملبورن در نظر دارد تا منطق مرکزی شهر را سبزتر از گذشته کند. لورد میررابرت دوئل شهردار ملبورن میگوید شهر ملبورن برای مواجهه با شرایط آب و هوایی خود را آماده می کند.
پروفسوربرند لیسن مدیر انستیتو جامعه پایدار ملبورن واقع در دانشگاه ملبورن نیز می گوید افزایش تعداد درخت ها در منطقه مرکزی شهر یکی از راه های کاهش تاثیرات سخت موج های گرمایی است اما آنگونه که او می گوید نیاز به انجام کارهای بیشتری در این خصوص وجود دارد. او می گوید این تقریباً قطعی است که جمعیت استرالیا همچنان افزایش خواهد یافت. ایشان می گوید با ادامه این روند افزایش جمعیت در استرالیا ما باید انتظار جمعیت 40 میلیون نفری تا اواسط قرن کنونی داشته باشیم و این در حالی است که بر اساس گزارش سال 2014 سازمان ملل متحد موسوم به چشم انداز جهانی شهر نشینی نیز پیش بینی شده است که 93 درصد از استرالیایی ها تا سال 2015 در مناطق شهری زندگی خواهند کرد .

برای دریافت رایگان فیلم های ، آموزشی، مستند، اخبار شهرسازی ایران، اخبار شهرسازی جهان، دانلود انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شهر های هوشمند و قابل زندگی در آینده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید