فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز

فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز
فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز
فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز

فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز

فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز

سیر تحول و تکوین کاخ

سیر تحول و تکوین «کاخ »، این فضای تجملاتی شاهانه که به عنوان نمونه ای از معماری غیر مذهبی شناخته شده است، همواره از مهم ترین موضوعات بحث برانگیز معماری اسلامی است. فضایی که بر خلاف گونه های دیگر معماری اسلامی، احتیاط های لازم در استحکامات آن رعایت نشده و از همین رو کمبود فوق العاده کاخ های اسلامی، مطالعه، تحقیق و تحلیل تحولات معماری آنان را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است. چنان که غیر از بقایای کاملاً مخروب و متروک چند کاخ اموی، عباسی و غزنوی، از دیگر کاخ های سده های مختلف اسلامی تا دوره صفوی تقریباً هیچ اثر قابل توجهی باقی نمانده که بتوان با مطالعه آن ها، به درک درستی از سیر تحول و تطور معماری کاخ های اسلامی و تاُثیرات متقابل آن ها از یکدیگر نائل آمد. هر چند کمبود شواهد باستا نشناختی بر جای مانده از کاخ های دوران اسلامی، متخصّصان تاریخ معماری اسلامی را با مشکل جدی مواجه ساخته.

توصیف فضای معماری هشت بهشت تبریز

توصیف فضای معماری هشت بهشت بر اساس منابع تاریخی موثق ترین منبعی که به توصیف دقیق مجموعه «هشت بهشت » پرداخته است، سفرنامه تاجر ونیزی است. او در بخشی از سفرنامه خود در توصیف مجموعه هشت بهشت می نویسد : «…کاخ حسن بیگ چنان باشکوه است که تاکنون در ایران همانندی نداشته است.» کاخ را در مرکز باغی بزرگ و زیبا نزدیک شهر ساخت هاند که فقط نهری در سمت شمال، قصر و شهر را از همدیگر جدا می کند.

باز شناسی پوشش و معماری گنبد در سازه هشت بهشت

تاجر ونیزی در توصیف خود از هشت بهشت اشاره  می کند: …« و بقیه کاخ عبارت است از گنبدی مدور و زیبا»بر همین اساس، وی در ادامه ضمن تمایز بین بخش های مختلف درون کاخ، گنبدخانه را فضایی مجزا از هشت بخش یاد شده، دانسته و از آن با عنوان «بقیه کاخ » نام برده است. آنچه که پیرامون معماریِ گنبد در سازه هشت بهشت باید ذکر شود، چگونگی شیوه دسترسی به گنبد است. قابل ذکر است با توجه به کاربرد «تا قبندی » در بسیاری از بنا های عصر ایلخانی، در قرن هشتم قمری رواج تا قبندی بیشتر می شود. با توجه به استفاده از تا قبندی در بسیاری از بناهای این دوره، همچون، مسجد میرعماد کاشان و مسجد کبود تبریز.

مقاله بازشناسی فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز می باشد و دیگر مقالات در رابطه با رشته های معماری، عمران، شهرسازی و همچنین دانلود فیلم آموزشی، انیمیشن، مستند، اخبار شهرسازی ایران و جهان با مراجعه به سایت ایرانیان شهرساز می توانید دانلود کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فرم معماری کاخ هشت بهشت تبریز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید