مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران

مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران
مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران
مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران

مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران

مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران

مقاله مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران در جهت انتخاب استراتژی مناسب؛ مطالعه موردی شهر میبد

بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری

بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری بخش اعظمی از سطح شهر های کشور را تشکیل می دهند. این بافت ها از یک سو از طیف گسترده ای از مشکلات کالبدی، عملکردی، ترافیکی و زیست محیطی رنج می برند و برای کل گستره شهر یک تهدید جدی به شمار می آیند و از سوی دیگر مهم ترین پتانسیل شهر ها برای استفاده از زمین جهت اسکان جمعیت، تأمین فضا های باز و خدماتی و نیز بهبود محیط زیست محسوب می شوند.

 شهر میبد

شهر میبد با بنای کهندژ نارین قلعه به عنوان هسته ی اولیه شهر در دوران هخامنشیان به وجود آمده است. در دوره ی ساسانیان این شهر از یک روند گسترش فیزیکی برخوردار شد و در نهایت در نیم قرن اخیر شاهد گسترش بافتی جدید و منظم به شهر میبد هستیم. امروزه این شهر با وسعتی برابر 1810 هکتار در شمال استان یزد و در مجاورت جنوبی شهر اردکان قرار دارد.

گونه های فرسودگی بافت شهری

فرسودگی از ابعاد متعددی برخوردار است که با یکدیگر ارتباط و پیوند متقابل دارند. برخی از این ابعاد به ویژگی های ابنیه و کارکرد های آن ها مربوط می شوند، در حالی که ابعاد دیگر به کل گستره مربوط می شوند.در مورد هر یک از این ابعاد، میزان فرسودگی برای هر بنا یا گستره متفاوت است فرسودگی ممکن است از افت کیفیت کالبدی یا سازه ای بنا باشد.

شاخص های شناخت بافت فرسوده شهری

بافت های فرسوده به دلایل متفاوت فرسوده شده اند. از این رو با اشکال گوناگون و وجوه متفاوت مشاهده می شوند. اختلال در موارد زیر فراگیرترین وجوه برای تعیین و تعریف شناسه و شناخت محدوده ی بافت های فرسوده است.

مقاله مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران در جهت انتخاب استراتژی مناسب؛ مطالعه موردی شهر میبد می باشد همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی،مستند،انیمیشن به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مدیریت بافت فرسوده شهر های کویری ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − شش =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید