معرفی شهر تاریخی پترا در اردن

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن به صورت کامل و جامع - ایرانیان شهرساز

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن

پترا شهری تاریخی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر امان است که درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. این شهر در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی‌ها ساخته شده‌بود. بر طبق روایاتی، این شهر توسط جن‌ها تسخیر شده است.

نبطیان از عرب‌های شمال جزیره به شمار می‌آمده‌اند و شاید نزدیکترین دولت‌های کهن به عرب حجاز نیز بوده‌اند. بیش تر نامهای رایج میان آنان به نامهای استفاده شده به هنگام ظهور اسلام شباهت داشته‌است، مانند: حارثه، ملیکه، جذیمه، کلیب، وائل، مغیره، قصیّ، عدی، عائذ، عمر، عمیره، یعمر، کعب، معن، سعد، مسعود، وهب اللات، تیم الله و علی. همچنین از سوی دیگر ترکیب لغت‌های آنان شباهت به ترکیب نحو عربی مشهور میان ما دارد.

پترا در غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده‌است. این شهر تاریخی در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن به صورت کامل و جامع - ایرانیان شهرساز

نام

پترا شهری است کامل که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده‌است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده‌است. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده‌است آنرا پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی و زیبا را به‌خاطر گل سرخ‌گون بودنش به‌نام المدینهالوردیه نیز نامیده شده‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید، مؤلف نام کتاب را الأسرار المَدینَهالوَردِیَه نامگذاری نموده‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی صخره، رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند. پترا در قرن اول قبل از میلاد و در عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن به صورت کامل و جامع - ایرانیان شهرساز

ابعاد

مساحت این شهر باستانی بسیار زیبا ۲۶۴ کیلومتر مربع است.

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن

حدود کشور نَبَطی‌ها

حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌است. این شهر که پایتخت نَبَطی‌ها بود توانسته‌بود کنترل و زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود به دست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه‌جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.

پایان حکومت نَبَطی‌ها

پایان حکومت نَبَطی‌ها و خرابی پایتخت شهر پترا به دست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده‌است،

لشکریان رومی در سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی‌ها را محاصره می‌کنند و آب

را به روی ساکنان شهر می‌بندند و سرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می‌کنند

و به حکومت نَبَطی‌ها خاتمه می‌دهند.

بیرون آمدن از دست رومیان

در سال ۶۳۶ میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفوذ رومی‌ها برهانند.

ساکنان پترا پس از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند.

اما زلزله‌ای که درسال‌های ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد،

ساکنان پترا را وادار کرد تا به مناطق اطراف کوچ کنند.

امروزه آثار این شهر باستانی پرشکوه در میان کوه به عنوان یادگاری

از دوران نَبَطی‌ها به جا مانده که از مراکز مهم گردشگری کشور اردن به شمار می‌آید.

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن

وضعیت فعلی شهر

امروزه پترا به عنوان یکی از جاذبه های درخشان گردشگری مانند نگینی می درخشد و توانسته توریست های زیادی را به خود جذب کند. این شهر تاریخی، یکی از عجایب هفتگانه ی دنیا محسوب می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

یکی از مکان های ددینی پترا، قصر البنت است که به عقیده ی خیلی از افراد، ساخته ی دست بشر نیست و موجودات فرا زمینی آن را ساخته اند چرا که بشر از ساخت چنین مکانی آن هم در آن دوران عاجز بوده است. بعضی ها هم بر این عقیده اند که این موجودات حتی مدتی را در آنجا زندگی کرده و بعدا بدون بر جای گذاشتن هیچ اثری از خود، آنجا را ترک کرده اند.

حتی وقتی با افراد محلی این منطقه صحبت کنید هم در تمام گفته هایشان حرف از موجودات ماورایی است آنها می گویند که حتی شب ها هم صدای این موجودات را می شنوند و به همین دلیل توریست ها به هیچ وجه در شب به این منطقه نمی روند و افراد محلی هم از مناطق سنگی این شهر می ترسند و بصورت گروهی از آن بازدید می کنند. حتی باستان شناسانی که از این منطقه دیدن کرده اند هم وجود این سر و صداها را تایید کرده اند اما هنوز واقعا مشخص نیست که شهری در این مقیاس و با تمام ظرافت ها چطور در دل کوه کنده شده است.

معرفی شهر تاریخی پترا در اردن به صورت کامل و جامع - ایرانیان شهرساز

پترا در تهدید است

پترا مطمئنا یکی از برجسته ترین یادگارهای کهن بشر در خاورمیانه تا به امروز است

اما متاسفاته عوامل طبیعی مثل طوفان های شن و باران های موسمی،

آن را در خطر نابودی قرار داده است.

علاوه بر این، تعداد زیاد توریست ها هم این شهر را بیشتر از گذشته تهدید می کند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معرفی شهر تاریخی پترا در اردن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید