مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی

مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی
مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی
مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی

مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی

مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی

آینده پژوهی

پیوند توسعه پایدار و آینده پژوهی در ارزیابی مطلوبیت آینده های ممکن در فرآیند آینده پژوهی نمایان میشود جای یکه هدف از آینده پژوهی تلاش برای تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی، سود رسانی به مردم و حفظ و گسترش آن دسته از ظرفیت های کره زمین است که به پایداری حیات در آن کمک میکنند. با توجه به پیچیدگی و تعدد عاملان محیطی و وجود عدم قطعیت های متعدد، جهت حصول به توسعه پایدار، آینده پژوهی با رویکرد هنجاری بعبارتی طراحی و ساخت آینده و ایجاد چشم انداز مطلوب در یک فرآیند مشارکتی که با یادگیری دائم عموم همراه است، اهمیت زیادی پیدا میکند.

مفهوم توسعه پایدار

مفهوم توسعه پایدار در طی سه دهه گذشته تحول بسیاری پیدا کرده است. گرچه مفهوم توسعه پایدار ذاتا مرتبط به آینده است، می توان گفت که با به بلوغ رسیدن مفهوم توسعه پایدار، رابطه آن با آینده پژوهی قویتر شده است . درواقع رسیدن به توسعه پایدار نیازمند به داشتن دورنما در ابعاد مختلف و در سطوح مختلف منطقه ای، ملی و بین المللی و قراردادن آن در فرآیند خط مشی گذاری می باشد .

بررسی عوامل کلیدی موثر در حرکت به سمت توسعه پایدار

در یک نگاه کلی می توان گفت توسعه پایدار عبارتست از توانایی جامعه در هدایت توسعه اش به سمت آینده مطلوب. از نگاه دانش پژوهان، توسعه پایدار به نگرش مشارکتی با ذینفعان مختلف در فرآیند سیاست گذاری و پیاده سازی دلالت دارد که در آن منابع عمومی و خصوصی برای توسعه بسیج شده و از دانش، مهارت و انرژی همه گروه های اجتماعی که دغدغه آینده زمین و ساکنانش را دارند، استفاده میشود.

مقاله مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی می باشد. هم چنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، اخبار شهرسازی ایران و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی و دیگر رشته ها نیز در سایت ایرانیان شهرساز گذاشته شده است.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مفهوم سازی توسعه پایدار در آینده پژوهی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 19 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید