مقاله ارزیابی منظر و پیامدهای بصری آن

مقاله ارزیابی منظر و پیامدهای بصری آن

مقاله ارزیابی منظر و پیامدهای بصری آن

منظر حاصل درک انسان از زمین و محدود به دانش و آگاهی از مکان است و ارزیابی واژه ای حفاظتی برای تشریح، طبقه بندی و تحلیل منظر می باشد. توسعه انسانی تأثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر منظر دارد که علاوه بر پیامدهای زیست محیطی، تأثیرات بصری فراوانی را نیز در پی داشته است. کتاب «دستور العملهای ارزیابی منظر و آثار بصری» همان گونه که از عنوان آن نیز برمی آید، مجموعه قواعدی برای ارزیابی تأثیرات بصری ناشی از توسعه بر منظر تدوین شده نموده است.

این کتاب از معدود نوشتارهایی در حوزه مدیریت بصری منظر به شمار می آید که نسبت به روشها و معیارهای آن توافق نسبتاً جامع تری حاصل شده و تنها منبع موجود در این زمینه در زبان فارسی است. کتاب از نظر محتوایی، طیف متنوعی از مفاهیم و معیارها را در کنار یکدیگر سامان داده که درک تمامی جوانب آن نیازمند حداقل دانش محیطی و آشنایی با مفاهیم منظر است. پی نوشتهای کتاب ارزش علمی و کاربردی آن را دو چندان نموده و تا اندازه ای در برطرف نمودن خلاء یاد شده نزد خوانندگان موثر بوده است.

مهمترین ضعف کتاب را می توان نداشتن جمع بندی مستقل به عنوان یک فصل در انتها دانست که در صورت وجود می توانست ذهن خوانندگان را پس از مباحث متعدد و متنوع به نظم درآورد و ارتباط عملی مباحث را خواناتر سازد. از نظر فنی، تصاویر متعدد کتاب و مثالهای آن در نسخه انگلیسی وضوح و کیفیت بیشتری نسبت به نسخه فارسی آن دارد. با این حال دقت مترجم محترم در امانتداری و حفظ اصالت کتاب شایسته تقدیر است. در نهایت این کتاب برای متخصصان معماری منظر، طراحان شهری و کارشناسان طراحی محیط می تواند بسیار راهگشا باشد.این مقاله نیز در صدد یافتن ارزیابی های منظر و پیامدهای آن می باشد.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقاله ارزیابی منظر و پیامدهای بصری آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید