مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی

مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی

مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی

سیستم های اطلاعات جغرافیایی

سیستم GIS به عنوان یک پایگاه اطلاعات ویژه و تخصصی، به منظور جمع آوری، ذخیره، بازیابی و تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعاتی که دارای مختصات جغرافیایی می باشند، ابزاری توانمند و کارآمد در حوزه های مدیریت منابع طبیعی می باشد. این سیستم در زمینه های مختلف در مدیریت و برنامه ریزی، ، مطالعات، تحقیقات و امور اجرایی کاربردهای فراوانی دارد.

لایه بندی اطلاعات در GIS

در سیستم های GIS اطلاعات مختلف یک ناحیه به صورت لایه بندی  شده در یک بانک اطلاعات ذخیره می گردد. بزرگترین مزیتی که این سیستم دارد این است که می تواند لایه های اطلاعاتی را به منظور کاربرد های مختلف روی هم گذاری کند و یا هر گونه تحلیل دیگری را به صورت توابع رابط های بین لایه ها، روی آن ها انجام دهد.

GIS و مطالعات طبیعی

امروزه با پیشرفت های روز افزون در علم سنجش از دور و عکسبرداری های هوایی و تصاویر ماهواره ای ماشاهد کاربرد روز افزون علم سنجش از دور و در برنامه ریزی های محیطی و بویژه در شاخه های مختلف علوم طبیعی GIS و علوم زمینی هستیم .

نقش تصاویر هوایی و ماهوار های در مطالعات آلودگی منابع آب

به ندرت ممکن است که در نوع و تمرکز یک آلودگی به وسیله تفسیر عکس هوایی به تنهایی یک تشخیص مثبتی بدست آورد. به هر صورت امکان استفاده از تفسیر عکس هوایی جهت تشخیص محل ورود آب به دریاچه و تعیین خصوصیات پخش کلی آلودگی می باشد. در بعضی مواقع مانند حالت تعلیق رسوبات در آب با استفاده از تابش سنجی عکس همراه با تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی وجود دارد. آلودگی ناشی از رسوبات اغلب به روشنی برروی عکس های هوایی نشان داده می شود. از آنجایی که الگوی واکنشی طیفی مواد معلق، از آب دریاچه طبیعی قابل تمیز می باشد، این مواد براحتی بر روی عکس هوایی تشخیص داده می شوند. هنگامی که منابع متمرکز آلودگی نظیر زباله های صنعتی و محلی وارد توده های آب طبیعی شوند نوعاً پراکندگی به صورت پر مانند دیده می شود. چنانچه مواد آلوده دارای خصوصیات انعکاسی مختلف نسبت به توده آب باشند، اختلاط و پراکندگی آن ها برروی عکس های هوایی مشخص می شود.

مقاله جایگاه سیستم اطلاعات جغرافیایی در (GIS) مطالعات طبیعی برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقاله جایگاه GIS در مطالعات طبیعی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + نه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید