مقاله رابطه چگونگي قرارگيري ساختمانهاي بلندمرتبه و منظر شهري

مقاله رابطه چگونگی قرارگیری ساختمانهای بلندمرتبه و منظر شهری

مقاله رابطه چگونگی قرارگیری ساختمانهای بلندمرتبه و منظر شهری

بررسی مسئله ساختمان های بلند مرتبه در منظر شهری دارای ابعاد مثبت و منفی زیادی است. شناخت این ابعاد می تواند تصمیم گیرندگان را در جهت تقویت ابعاد مثبت و همچنین حذف ابعاد منفی کمک نماید.بر همین اساس، تحقیق حاضر به بررسی جایگاه ساختمان های بلند مرتبه در منظر شهری با هدف روشن تر ساختن ابعاد مسئله میپردازد.

بررسی چگونگی قرار گیری ساختمان های بلند مرتبه در شهر می تواند از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد، اما آنچه در این تحقیق مد نظر است مقایسه ای تطبیقی میان دو نوع قرارگیری ابنیه بلند در شهر است. که به صورت خوشه ای و منفرد شناخته می­شود ارزیابی تأثیر این دو نوع ابنیه بلند در شهر بر اساس سه هدف 1. عملکردی 2. هویتی 3. زیباشناسانه اقدام صورت میگیرد. که به ترتیب ایجاد بیشترین کارایی، معنا و زیبایی در منظر شهری مورد توجه قرار می دهد.

به منظور تجزیه و تحلیل داده ها از روش ارزیابی تطبیقی استفاده می شده که در آن به بررسی ایجاد فرصت ها و تهدیدها  بر اساس قرارگیری ابنیه بلند به صورت منفرد و خوشه ای پرداخته قرار می دهد. یافته های این تحقیق نشان میدهد که در مکانیابی و معماری بناهای بلند منفرد و خوشه ای باید تفاوت قائل شد؛ زیرا ابعاد تأثیرگذار این بناها در منظر شهری متفاوت است. برج های منفرد دارای مفهوم”منیت”و بناهای بلند خوشه ای تجربه حذف دیدهای شهری می شود بر اساس تفاوت های این دو نوع بنای بلند، باید تصمیمات مناسب در ضوابط معماری و مکان یابی برای هر یک به عمل آید.

 

 

 

««دانلود با لینک مستقیم»»

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقاله رابطه چگونگی قرارگیری ساختمانهای بلندمرتبه و منظر شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید