مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری در مناطق بیست و دو گانه کلانشهر تهران

مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری
مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری
مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری

مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری در مناطق بیست و دو گانه کلانشهر تهران

مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری در مناطق بیست و دو گانه کلانشهر تهران

چکیده

اصطلاح زیست پذیری اشاره به درجه­ی تأمین ملزومات یک جامعه بر مبنای نیازها و ظرفیت‌های افراد آن جامعه دارد. یک جامعه غیر زیست­پذیر به نیازهای افراد آن جامعه بی­اعتنا است و به خواسته­های آن‌ها احترام نمی‌گذارد.

زیست­پذیری به طور کلی به سه بعد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تقسیم می‌شود. هدف این پژوهش بررسی زیست­پذیری شهری در مناطق بیست و دوگانه کلانشهر تهران می‌باشد. روش تحقیق توصیفی– تحلیلی با هدف کاربردی می‌باشد.

داده­ها با استفاده از پرسشنامه گردآوری شده­اند که برای سنجش روایی آن از روش آلفای کرونباخ استفاده شد؛ که پایایی آن با میزان 831/0 به تأیید رسیده است.

با توجه به تعداد بالای مناطق برای تعیین حجم نمونه از فرمول کوکران استفاده شد که برای جمعیت 8154051 نفری تهران 385 پرسشنامه محاسبه و سپس به هر یک از مناطق 22 گانه شهری بر اساس تعداد جمعیت، سهمیه متناسب تشخیص داده شد. جامعه آماری شامل سه گروه شهروندان، مدیران شهرداری و بخش خصوصی ساکن در مناطق 22 گانه کلانشهر تهران بوده است.

برای تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم­افزارهایEXCEL, ARCGIS, SPSS استفاده شد.برای بهبود و ارتقا کیفیت زندگی می توان به توسعه پایدار اشاره کرد که امروزه در کشورهای پیشرفته به عنوان یک اصل در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی شهری مورد استفاده قرار می کیرد. توسه پایدار شهری نیازمند شناسایی محدودیتهای محیطی برای فعالیت انسانها در ارتباط با شهرها و تطبیق روشهای طراحی در این محدودیتها است.در یک دید اجمالی مبانی نظری مفهوم پایداری در شهر و ناحیه شامل مواردی مانند کاهش آلودگی هوا،نگهداری منابع طبیعی،ایجاد جامعه جنگلی و درختان شهری و نواحی سبز،کاهش حجم ضایعات شهری ،حمل و نقل عمومی و کاهش ترافیک جاده ای و… می باشد.

 

 

 

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقاله سنجش و ارزیابی زیست پذیری شهری در مناطق بیست و دو گانه کلانشهر تهران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید