مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ ﺷﻬﺮﻯ

مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ ﺷﻬﺮﻯ
مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ ﺷﻬﺮﻯ
مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ ﺷﻬﺮﻯ

مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ

مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ

چکیده
از آنجا که سکونتگاه‌های غیررسمی مسکن بخش عمده‌ای از فقرای شهری را تدارک می‌بیند و زمینۀ اشتغال آنان را فراهم می‌سازد، در مواردی به مثابه فرصتی در توسعه شهری نگریسته می‌شود، اما در عین حال در بر دارنده مشکلاتی هستند که پایداری شهرها را تهدید می‌کند؛ امنیت شهری از جهاتی با ویژگی‌ها و شرایط سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری ارتباط تنگاتنگی دارد. در این نوشتار با روشی توصیفی و با بررسی متون و منابع مکتوب و آمار و اطلاعات موجود، جنبه‌های مختلف امنیت شهری در ارتباط سکونتگاه‌های غیررسمی بررسی شده است.

این بررسی نشان می‌دهد که امنیت و سکونتگاه‌های غیررسمی رابطه‌ای دو سویه دارند که با امنیت کل شهر و نیز ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی ارتباط پیدا می‌کند. فقر، امنیت سکونت، بلایای طبیعی و انسان ساز، خشونت‌ها و شورش‌های شهری مسائل اصلی امنیتی سکونتگاه‌های غیررسمی هستند.

در این میان تولد و رشد نسل دوم و سوم ساکنان این محلات با انتظارات و آمال‌های جدید و متفاوت از پدران خود، در صورت عدم پاسخگویی صحیح، نکته‌ای عمده است که می‌تواند به مشکلاتی اجتماعی و امنیتی بیانجامد. این پژوهش تأکید دارد که گرفتار آمدن فقرا در چرخه تولید و بازتولید فقر و محرومیت نسبی و نابرابری‌های قومی و نژادی، دامنه سلب امنیت دو سویه را در محلات فقیرنشین و شهر را هرچه گسترده‌تر خواهد کرد. سکونتگاه غیررسمی زاغه‌ها طیفی از آپارتمانهای پرتراکم و بدمنظره در مرکز شهر تا سکونتگاه‌های پراکنده غیررسمی و بدون قانون در حاشیه شهرها را شامل می‌شود. برخی بیش از ۵۰ سال قدمت دارند و برخی هنوز در حال تصرف شدن هستند. سکونتگاه‌های غیررسمی در مسائل و مشکلات زیر با هم اشتراک دارند:

  • فقدان تأسیسات شهری مناسب و کافی
  • فقدان خدمات شهری مناسب و کافی

 دانلود تمامی فایل ها به صورت رایگان از سایت ایرانیان شهرساز

 

 

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقاله ﻓﻘر ﺳﻜﻮﻧﺘﮕﺎﻩ ﻫﺎﻯ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺍﻣﻨﻴﺖ ﺷﻬﺮﻯ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید