مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS

مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS

مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS

منطق فازی

روشی جذاب برای حالتی است که قضاوت های فردی و مبهم( FST ) تئوری مجموعه های فازی در مورد یک پدیده منحصر به فرد، وارد مدلهای احتمالاتی یا ریاضی می گردد. مفاهیم نادقیق بسیاری در پیرامون ما وجود دارند که آن ها را به صورت روزمره در قالب عبارت های مختلف بیان می کنیم. به این جمله دقت کنید : « هوا خوب است » هیچ کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نیست تا آن را اندازه بگیریم بلکه این یک حس کیفی است. در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن فاکتور های مختلف و بر اساس تفکر استنتاجی جملات را تعریف و ارزش گذاری می نماید که مدل سازی آن ها به زبان و فرمول های ریاضی اگر غیر ممکن نباشد کاری بسیار پیچیده خواهد بود. منطق فازی تکنولوژی جدیدی است که شیوه هایی را که برای طراحی و مدل سازی یک سیستم نیازمند ریاضیات پیچیده و پیشرفته است، با استفاده از مقادیر زبانی و دانش فرد خبره جایگزینمی سازد.

مدل سازی فازی

پس از تعیین پارامترهای ورودی، قوانین زبانی برای ورودی ها تعریف می شوند. در این مقاله از روش ساده فازی) )Fuzzy simplified method استفاده شده است، بدین منظور با در نظر گرفتن اولویت برای پارامترهای ورودی کی عدد به پارامتر خروجی اختصاص یافته است، برای کاربردهای مختلف می توان اولویت های متفاوتی در نظر گرفت، آنچه که در این مقاله مدنظر است، اولویت بیشتر به ترتیب به تراکم جمعیتی، فاصله از راه ها، فاصله از بیمارستان های موجود اختصاص داده شده است، بعد از این سه پارامتر فاصله از فضای سبز و فاصله از مراکز تجاری و شلوغ دارای اولویت تقریبا یکسانی اند.

کاربرد های مهم سامانه اطلاعات جغرافیایی

از سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی در مطالعات محیطی، برنامه‌ ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری، تهیه نقشه‌ های پایه، مدیریت کاربری اراضی، خدمات بانکی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب، گاز و کاربردهای مشابه استفاده می‌شود. کمتر بانک اطلاعاتی را می‌توان نام برد که حداقل بخشی از اطلاعات آن به گونه‌ای به مکان وابسته نباشد. فهرست زیر شامل تعدادی از شناخته شده‌ترین کاربردهای جی آی اس در دیگر زمینه‌ های صنعت است.

برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مکانیابی بیمارستان ها با Fuzzy GIS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید