نارسايی هيجانی و سبك های دفاعی

نارسايی هيجانی و سبك های دفاعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نارسايی هيجانی و سبك های دفاعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نارسايی هيجانی و سبك های دفاعی به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

نارسایی هیجانی و سبک های دفاعی

نارسایی هیجانی و سبک های دفاعی

نارسایی هیجانی (آلکسی تایمیا) 1 به دشواری در خود تنظیم گری هیجانی 2 و به عبارت دیگر به ناتوانی در پردازش شناختی 3 اطلاعات هیجانی و تنظیم هیجان ها 4 گفته می شود
1-4 ). لازاروس و فولمکن استرس را این گونه تعریف ) نمودند: واکنش فرد در برابر محیطی که به تعبیر همان فرد تهدید کننده برای توانمندی ها و منابع وی و خطرآفرین برای سلامتی اش می باشد

ویژگی های اصلی نارسایی هیجانی عبارتند از : ناتوانی در بازشناسی و توصیف کلامی هیجان های شخصی ، فقر شدید تفکر نمادین که آشکارسازی بازخوردها، احساسات، تمایلات و سایق ها را محدود می کند، ناتوانی در به کارگیری احساسات به عنوان علایم مشکلات هیجانی ، تفکر انتفاعی در مورد واقعیت های کم اهمیت بیرونی ، کاهش یادآوری رویاها ، دشواری در تمایز بین حالت های هیجانی و حس های بدنی ، قیافه ی خشک و رسمی ، فقدان جلوه های عاطفی چهره ،  ظرفیت محدود برای همدلی و خودآگاهی.

نارسایی هیجانی یا آلکسی‌تیمیا (به انگلیسی: Alexithymia) / eɪlɛksəˈθaɪmiə/ یک ساختار شخصیتی است که به عنوان یک ناتوانی بی‌نشانهٔ بالینی در شناسایی و توصیف هیجان‌ها و احساسات فردی توصیف می‌شود. ویژگی‌های اصلی آلکسی‌تیمیا عبارت‌اند از اختلال در آگاهی عاطفی، در دلبستگی اجتماعی و در رابطه میان‌فردی. علاوه بر این، افراد مبتلا به آلکسی‌تیمیا همچنین دچار دشواری در تشخیص و درک احساسات دیگران نیز هستند، که نمودهای آن در نهایت به عنوان واکنش‌های غیرهمدلانه یا واکنش‌های احساسی غیر تاثیرگذار تعبیر می‌شوند. آلکسی‌تیمیا در حدود ۱۰٪ از جمعیت عمومی شایع است و با شماری از وضعیت‌های روانی دیگر به عنوان هم‌آیند شناخته شده است.

اصطلاح “آلکسی‌تیمیا” اولین بار توسط روان درمانگری با نام پیتر سیفنیوس در سال ۱۹۷۳ ابداع شد. با توجه به فرهنگ انگلیسی آکسفورد، این واژه از ترکیب کلمات یونانی λέξις (به انگلیسی: lexis) به معنی سخنرانی و واژه یونانی θυμός (به انگلیسی: thumos) به معنی روح (به عنوان جایگاهی از احساسات، هیجان و اندیشه) است که در ترکیب باحرف منفی کننده α با اضافه کردن بار معنایی محرومیت، در نهایت آلکسی‌تیمیا به صورت تحت‌الفظی به معنی «بی‌هیچ کلمه‌ای برای احساسات» می‌باشد.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نارسایی هیجانی و سبک های دفاعی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید