نقش و جايگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى

نقش و جايگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نقش و جايگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نقش و جايگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

نقش و جایگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى

نقش و جایگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى

دانش شهرسازى

دانش شهرسازى امروزه اذعان دارد که شهر مقوله پیچیده یى است و ابعاد شناختى آن نیز خواه ناخواه با دانش هاى مختلف ارتباط دارد. از این رو، حل مشکلات آن نیز نیازمند همیارى و هماهنگى تمامى رشته ها و تخصص هاى مربوط به آن است در این زمینه، توجه صرف به امور فنى یا مسائل زیباشناختى، نه تنها نمى تواند راه گشاى مشکلات و تنگناهاى موجود باشد، حتى مى تواند موجب بروز مشکلات و تنگناهاى جدید مصرف نیز باشد. در چارچوب تهیه طرح هاى توسعه شهرى نیز عدم توجه به تمامى جوانب و ابعاد یک شهر، عدم شناسایى آن ها و عدم هماهنگى بین پیشنهاد هاى بخشى و تخصص هاى مختلف، نه تنها جامعیت طرح را زیر سوال مى برد، بلکه مى تواند الگوى مصرف را به طور جد مورد تهدید قرار دهد.

شهر و اجزاى آن

شهر و اجزاى آن، با مبادلاتى (جرم و انرژى و اطلاعات) که انجام مى دهند، دچار تحول و تغییر مى شوند. تحول و تغییر با خود، کمبودها، مسائل و مشکلات، محدودیت ها و نیازهایى را به همراه دارد. رفع کمبودها و نیازها و حل کردن مسائل و مشکلات. با پرداختن به کمبودها و نیازها و محدودی تها، هدف دانش شهرسازى است که با توجه به مسائل و مشکلات، هدف اساسى(بنیانى) امکان تعیین و تبیین یافته، شهر را در مسیرحرکت مشخص قرار خواهد داد. از این رو، تعیین هدف طراحى شهرى در فرآیند برنامه ریزى شهر ضرورت یافته، لزوم تعین جایگاه آن در فرآیند یادشده، بیش از پیش احساس مى گردد.

دانش طراحى شهرى

دانش طراحى شهرى یا حذف جایگاه آن در بین طرح هاى توسعه شهرى نیست، بلکه بالعکس بر این نکته تاکید دارد که مباحث کیفى و موضوعاتى که از طریق طراحى شهرى مطرح مى شود، چنان خود را گسترش داده و موجب تغییر ذهنیت کارشناسان فنى و برنامه ریزان اروپایى و امریکایى شده است که توجه تمامى کارشناسان دانش شهرسازى در جهان امروز را به خود جلب کرده است. به نحوى که امروزه نه تنها طراحان و برنامه ریزان، بلکه کارشناسان اقتصادى و اجتماعى، حقوقدانان، مدیران شهرى و مهندسان سایر رشته هاى فنى به تاثیر نقش تصمیمات خود بر کیفیت محیط شهرى شان پى برده اند.

برای دریافت رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقش و جایگاه الگوى مصرف در طراحى شهرى”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید