نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری

نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز
نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری به صورت رایگان - ایرانیان شهرساز

نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری

نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری

فرآیند طراحی

از طرفی فرآیند طراحی با نگاهی پدیدار شناسانه در مناظر مقدس، این امکان را مهیا ساخته تا با دیدن این مناظر، نسبت به ادراک فضا، تقویّت حس مکان و هویّت بخشی به منظر پرداخته و بدین گونه موجبات حفظ و ارتقاء ارزش های فرهنگی و مذهبی را در جوامع بشری به وجود آورد. هر پدیدار با ایجاد معانی و مفاهیم گوناگونی که در ذهن انسان شکل م یدهد، با محیط و فضاهای پیرامون خود ایجاد رابطه کرده و همین ارتباط می تواند زمینه ای برای شکل گیری، به تصویر کشیدن و به طور کلی، به عینیّت بخشیدن فضا ها را فراهم آورد. در ادامه پدیدارهای نشأت گرفته از ذهن و تجربه ناظرین در برخورد با این مناظر مورد بررسی قرار گرفت که برای هر یک شاخصه هایی درنظر گرفته شد.

مناظر مقدس شهری

مناظر مقدس شهری به عنوان بخشی از مناظر فرهنگی، عجین شده با آداب و رسوم و آیین و مذهب جوامع شهری که در هر جوامعی بنا بر ارزش ها، مقدسات و اعتقادات آن سرزمین شکل گرفته و تعریف می شود، توانست هاست با سوق دادن انسان از مادیات به سوی معنویّات و ارتقاء ارزش ها و اعتقادات، درصدد رفع مشکلات ناشی از پیامدهای آن برآید. از سوی دیگر ما همواره با موضوعات عالم هستی نسبتی دیرینه داشته و داریم. همین نسبت های بی واسطه است که پدیدارها را به وجود می آورند و در مواجهه با ذهن انسان تبدیل به تجربه، مفهوم و معنی می گردند. از اینرو در هر پدیدار، ظاهر و باطن به هم آمیخته است و باطنی بدون ظاهر، یا ظاهری بدون باطن درنظر گرفته نمی شود.

منظر فرهنگی

بنابراین منظرفرهنگی، منظری طبیعی است که با فعالیت گروهی انسانی شکل پیداکرده و م یتواند از مناطق شهری و تاریخی وسیع تا یک مزرعه کوچک را دربرگیرد. در تعریف دیگر منظر فرهنگی می توان گفت: منظر فرهنگی، حوزه ای جغرافیایی است که منابع طبیعی و فرهنگی را در اشتراک با رویداد های تاریخی، فعالیت ها و افراد در بر می گیرد

مقاله نگاهی پدیدارشناسانه به طراحی مناظر مقدس شهری همچنین برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نگاهی پدیدار به طراحی مناظر مقدس شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید