پاور پوینت روش‏های ارزیابی کاربری‏های شهری

پاور پوینت روش‏های ارزیابی کاربری‏های شهری

پاور پوینت روش‏های ارزیابی کاربری‏های شهری

ارزیابی کاربری‏های مختلف شهری اساسا به منظور اطمینان خاطر از استقرار منطقی آنها و رعایت تناسبات لازم به دو صورت کمی و کیفی صورت می‏گیرد.

1) ارزیابی کمی:

این ارزیابی بر اساس مقایسه سرانه‏های موجود کاربری‏ها با استانداردهای مربوط یا از طریق بررسی نیازهای فعلی و آتی منطقه مورد مطالعه به فضا صورت می‏گیرد.

ماتریس سازگاری:

کاربری‏هایی که در یک منطقه استقرار می‏یابند، نباید موجب مزاحمت و مانع اجرای فعالیت‏های یکدیگر گردند. بر این اساس، کاربری‏ها از نظر سازگاری ممکن است حالت‏های ذیل را داشته باشند:

الف) کاملا با یکدیگر سازگار باشند؛ یعنی هر دو خصوصیات مشترکی داشته و فعالیت آنها نیز بر یکدیگر منطبق باشد، مانند دو مسکن کم تراکم.

ب) نسبتا سازگار باشند؛ به این ترتیب که هر دو کاربری از یک نوع بوده اما در جزئیات اختلاف داشته باشند، مانند مسکن کم تراکم با مسکن با تراکم متوسط.

ج) نسبتا ناسازگار باشند؛ یعنی اینکه میزان ناسازگاری بین دو کاربری از سازگاری آنها بیشتر باشد، مثل ترمینال با کاربری مسکونی.

د) کاملا ناسازگار باشند؛ یعنی مشخصات دو کاربری هیچ گونه همخوانی با یکدیگر نداشته و در تقابل با یکدیگر باشند، مانند کاربری صنعتی و کاربری مسکونی.

ه) بی تفاوت باشند؛ یعنی اینکه دو نوع کاربری از جهت سازگاری نسبت به هم بی تفاوت باشند.

در این ماتریس، سازگاری بین کاربری و محل استقرار آن ارزیابی می‏شود و بر این اساس می‏توان گفت که هر کاربری طبق ویژگی‏های خاص آن برای محل خاصی مناسب است  و هر محلی

نیز کاربری خاص خود را می‏طلبد.

 

 

«« دانلود فایل با لینک مستقیم »»

 

 


 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پاور پوینت روش‏های ارزیابی کاربری‏های شهری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید