پایداری اندام های معماری ایرانی

پایداری اندام های معماری ایرانی
پایداری اندام های معماری ایرانی
پایداری اندام های معماری ایرانی

پایداری اندام های معماری ایرانی

پایداری اندام های معماری ایرانی

پایداری اندام های معماری ایرانی در گذار از دوران اسلامی

معماری ایران

معماری ایران یکی از غنی ترین نمونه های معماری بومی در جهان است که دستاورد های آن قابل انکار نیست. اگر چه عدم ثبت این دستاورد ها و البته فقر مطالعات دقیق و بررسی های کارشناسانه، ضعف بزرگی است که در شناخته نشدن این میراث گران بها بی تأثیر نبوده، در عین حال ادله روشن و ابنیه ارزشمندی روی این خاک است که مستلزم توجه و عنایت بیشتری است. اگر چه این خاک و بوم به علت موقعیت استراتژیک خود، تهاجمات و ویرانگری های بسیاری به خود دیده ولی تطابق پذیری، عاملی است که ایرانیان توانسته اند نه تنها فرهنگ ها و سنت های دیرین خود را حفظ کنند بلکه بر حاکمان غیر ایرانی نیز تأثیر گذاشته و آن ها را با خود همراه کنند.

اندام های معماری ایرانی

اندام های معماری ایرانی از نمونه هایی است که پایداری کالبدی آن ها در حفظ اصالت های ایرانی در معماری مؤثر بوده است. نقش ویژگی های فرهنگی و اجتماعی مردم در حفظ و استمرار سنت های ایرانی به عنوان مقاومتی معمارانه در زیر سلطه سلطنت های غیر ایرانی فضای سمبلیک ایرانی را تداوم بخشید. ورود اسلام به ایران نیز یکی از همین برهه های تاریخی است که این پایداری را به چالش کشید

نقش عوامل فرهنگی و اجتماعی در معماری

بعد از تأثیر عوامل اقلیمی و شرایط محیطی که منجر به تولید سر پناه برای انسان میشود، عوامل فرهنگی اجتماعی نقش بسیار مهمی در شکل گیری فضا های انسان ساخت دارد. اگر چه نمیتوان نقش طبیعت، نیاز های فیزیولوژیکی انسان، منابع اقتصادی و فنون و مصالح قابل دسترس را در تولید معماری بی تأثیر دانست، در عین حال نقش عوامل زیر مجموعه فرهنگ مانند ایدئولوژی، اعتقادات، آداب و سنت ها، روش های زندگی، نیاز های روحی و روانی اجتماعی و فردی مردم در شکل دهی به فضا های زیستی به خصوص بعد از رفع نیاز به سرپناه بسیار پررنگ خواهد بود.

برای دریافت رایگان مستند، انیمیشن، مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی، فیلم آموزشی، اخبار شهرسازی ایران و جهان به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پایداری اندام های معماری ایرانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید