پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند

پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند
پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند
پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند

پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند

پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند

آینده شهر ها چگونه خواهند بود

آینده شهر ها چگونه خواهند بود؟ شهرها در آینده چگونه به نظر خواهند آمد؟ با پیدایش ماشین‌های یادگیرنده، رشد فزاینده هوش مصنوعی و رشد بهره‌گیری از فناوری و توسعه فرهنگ آن در جوامع، پاسخ این سؤالات فراتر از تصورات اکثر مردم خواهد بود و فرایند برنامه‌ریزی برای شهرها هم همین‌طور. اما چیزی که با اطمینان می‌توان گفت آن است که شهرها هوشمندتر و هوشیارتر خواهند بود.

آینده شهرها چگونه خواهند بود؟ شهرها در آینده چگونه به نظر خواهند آمد؟ با پیدایش ماشین‌های یادگیرنده، رشد فزاینده هوش مصنوعی و رشد بهره‌گیری از فناوری و توسعه فرهنگ آن در جوامع، پاسخ این سؤالات فراتر از تصورات اکثر مردم خواهد بود و فرایند برنامه‌ریزی برای شهرها هم همین‌طور. اما چیزی که با اطمینان می‌توان گفت آن است که شهرها هوشمندتر و هوشیارتر خواهند بود.

در این قسمت به پنج پیش‌بینی در مورد آینده شهرها در دوره‌های پنج‌ساله خواهیم پرداخت.

2020: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 کاربرد ابر پلتفرم‌ های داده‌ای برای یکپارچگی نگهداری، تجزیه‌ و تحلیل و انجام تمامی عملیات مورد نیاز بر روی داده‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار شود. این داده‌ها از تمامی منابع موجود در شهر ازجمله دوربین‌ها، حسگرها، دیتابیس‌های مختلف و غیره جمع آوری شده و به‌طور برخط در یک منبع واحد گردآوری خواهند شد. این داده‌ها قابل بهره‌گیری در کسب‌وکارها و شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و حتی توسط خود شهروندان خواهد بود تا با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و نوآوری بتوانند با بهبود کیفیت محصولات و خدمات و نیز توسعه خدمات و محصولات خلاقانه به بهبود کیفیت زندگی شهری کمک شایانی بنمایند.

شهر های هوشمند دیگر استثنا نیستند

2025: شهر های هوشمند دیگر استثنا نیستند و به امری طبیعی و عادی بدل خواهند شد. هم‌زمان با این تغییر دولت‌ها ناگزیرند که خود را با فناوری و شهر های جدید سازگار نمایند. دولت‌های محلی و شهرداری‌ ها ناچارند متدولوژی‌های برنامه‌ریزی خود را متناسب با شهرهای جدید به‌روز نمایند. این امر شامل ورود کدها و حسگرها و تجهیزات مختلف به ساختمان‌ ها، جاده‌ها و شهرها و توسعه آن‌هاست. الزامات قانونی و حقوقی و زیرساخت‌ های توسعه‌ یافته بیش از همیشه موردتوجه قرار خواهد گرفت.

استفاده از هوش مصنوعی در استودیو های طراحی و دپارتمان‌ های برنامه‌ ریزی شهری و دولتی

2030: استفاده از هوش مصنوعی در استودیو های طراحی و دپارتمان‌ های برنامه‌ ریزی شهری و دولتی به‌طور چشم‌گیری افزایش‌یافته و تلفن‌ های هوشمند به‌عنوان بستر آن در نقش واسطه بین نیروی انسانی و فناوری عمل خواهند نمود. آن‌ها همچنین به‌عنوان بستری برای خلاقیت، دریافت بازخوردهای طراحی و کاتالیزور برای یافتن رویکردهای جدید و نوآورانه به کار گرفته می‌شوند. همچنین از این تکنولوژی جهت داوری و قضاوت برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده که با پیش‌فرض‌های تا ذهنی انسان‌ها همراه است، بهره‌برداری خواهد شد.

2035: مسئولیت‌های مهندسین، معماران، شهر سازان و سایر متخصصین طراحی دچار تغییرات گسترده خواهد شد. چراکه تکنولوژی‌ های خودآگاه (Self Aware) به‌طور چشمگیری در حوزه طراحی و برنامه‌ریزی کاربرد خواهند یافت. این موضوع می‌تواند منجر به کارایی بیشتر متخصصین شده و با ادغام متخصصین یک تخصص یکپارچه واحد و جامع تشکیل شود. همچنین تکامل تکنولوژی، به متخصصین کمک خواهد کرد تا در سطوح بالاتر تصمیم‌گیری دخیل شده و زمان و انرژی خود را بر روی خلاقیت و نوآوری متمرکز نمایند. به‌علاوه نیروی کار، شرایط کاری پویاتر و شادتری را تجربه خواهد نمود.

2040: یک مانیفست از شهرهایی که نفس می‌کشند !. شهر هایی که به خودآگاهی رسیده و از دادها و دارایی‌ها و ارتباطات برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استفاده می‌کند، حتی بهتر و سریع‌تر از انسان‌ها. شهرها داده‌های خود را تبادل نموده و در تصمیم‌گیری و برنامه‌ ریزی به یکدیگر کمک خواهند نمود و می‌توانند با استفاده از ابزارهای اتوماسیون و ابر پرینترهای سه‌بعدی خروجی‌های فرایند تصمیم‌گیری را به اجرا نیز برسانند.

آیا این پیش‌بینی‌ها محقق خواهد شد؟ زمان آن ممکن است تغییر کند، اما پاسخ مثبت است. با سرعتی که تکنولوژی‌های نوین ازجمله هوش مصنوعی و ماشین‌های خودیادگیرنده و همچنین سخت و افزارها و نرم‌افزارهای هوشمندسازی شهرها، در حال توسعه و تکامل است، باید منتظر انقلابی که شهرها و زندگی مردم را متحول خواهد کرد، باشیم.

برای دانلود رایگان فیلم های آموزشی، مستند، انیمیشن، اخبار شهرسازی و مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پنج پیش‌ بینی از آینده شهر های هوشمند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید