۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید

۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید
۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید
۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید

۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید

۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید

انتخاب ۵ شهر برای تدوین طرح جامع شهری با رویکرد جدید/ بلندمرتبه‌سازی ساختارمند خواهد شد/ مشکلات کلان‌شهرها برای دوری دولت و شهرداری‌ها رخ داد

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه نگاه به تدوین طرح‌های جامع شهرها تغییر کرده است گفت: ۵ شهر به‌صورت پایلوت برای تدوین طرح جامع با رویکرد جدید انتخاب‌شده‌اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد سعید ایزدی در نشستی با معاونان معماری و شهرسازی کلان‌ شهر های ایران بعد از استماع صحبت‌های آن‌ها، مباحث مطرح‌شده در این نشست را بسیار اضطراری دانست و گفت: باید برای تعیین تکلیف موارد مذکور سریعاً اقدامات لازم صورت گیرد. همچنین باید تلاش شود تا راه‌حلی مناسب برای یافتن یک فهم مشترک از مسائل و تحولات پیش روی شهرسازی کلان‌شهرها از سوی دولت و شهرداری‌ها پیدا شود.

وی با اشاره به اینکه علت بسیاری از مشکلات کلان‌شهرها در دوری دولت و شهرداری‌ها از همدیگر است افزود: امیدوارم با چنین جلساتی این دوری کمتر شده و هر دو مجموعه به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

ایزدی بر تداوم جلسات معاونت معماری و شهرسازی با معاونان معماری و شهرسازی کلان‌شهرها تأکید کرد و ادامه داد: برخی از مسائل کلان‌شهرها در سطح ملی است و باید تلاش شود مشکلات آن‌ها در سطوح بالاتری حل‌وفصل شوند البته برخی مسائل نیز نیاز به نگاه کلی‌نگر ندارد و می‌تواند در سطح همان استان و توسط ادارات کل راه و شهرسازی استان پیگیری شود.

وی تصریح کرد: همیشه نگاه وزارت راه و شهرسازی به شهرداری‌ها در این سال‌ها نگاهی منفی بوده است با این‌حال در این دوره تلاش شده تا چنین نگاهی از بین رفته و تصمیمات همگی در یک راستا و به نفع مردم گرفته شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه باید سازمان میراث فرهنگی از انفعالی که در شهرها دچار آن شده است خارج شود اظهار کرد: هسته‌های میراثی درون شهرها یک ظرفیت بزرگ است که باید از آن‌ها به‌درستی استفاده شود بااین‌حال نباید ضوابط این سازمان باعث شود تا طرح‌ های توسعه شهری متوقف‌شده و شهرها قفل شوند.

وی با اشاره به اینکه برخی مشکلات کلان‌شهرها نیاز به بخشنامه و ضوابط جدید ندارد و فقط از طریق جلسات هم‌فکری و استفاده از انتقال تجربیات دیگر کلان‌شهر ها می‌توان آن‌ها را حل کرد افزود: ما در حال حاضر در ابتدای راه تغییر نگاه به طرح‌ های جامع هستیم و تنها افرادی که می‌توانند دید درستی در تدوین چنین طرح‌هایی به ما دهند مطمئناً معاونان معماری و شهرسازی شهرداری‌ ها خواهند بود.

ایزدی بابیان اینکه در ۵ شهر کشور تهیه طرح جدید جامع به‌صورت پایلوت آغازشده است اظهار کرد: اساساً مسیر توسعه شهر تنها از طریق وزارت راه و شهرسازی و شهرداری نمی‌گذرد و تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌های دخیل در امور شهر باید رویکردهای خود را طبق طرح جامع تغییر دهند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه کارگروه سیما و منظر در شهرداری‌ها از مسیر اصلی خود خارج‌شده است ادامه داد: در بسیاری از شهرها این حوزه محدود شده است به نظریات اشخاص و سلایق آن‌ها؛ در حالی که باید به مسیر اصلی خود که همانا ارتقا کیفیت ساخت و منظر است بازگردد.

وی از ورود دستگاه‌های نظارتی به مباحث شهرسازی بالأخص ورود به مصوبات کمیسیون ماده ۵ انتقاد کرد و گفت: برای تدوین طرح‌ های جامع شهری پیشنهادشده تا از سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌ها و اصناف برای مشارکت در تدوین این طرح دعوت شود.

ایزدی بابیان اینکه بلندمرتبه‌سازی باید در چهارچوب‌های طرح جامع شهری صورت گیرد افزود: از این به بعد بلندمرتبه‌ سازی ساختارمند خواهد شد و طبق یک نقشه راهنما که مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی است صورت می‌گیرد.

برای دانلود رایگان فیلم آموزشی، مقالات رشته های معماری، عمران، شهرسازی،انیمیشن،مستند به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۵ شهر برای طرح جامع شهری با رویکرد جدید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید