اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک

اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک
اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک
اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک

اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک

اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک

آشنایی با اقلیم شهر اراک

شهر اراک در ارتفاع 1708 متری از سطح دریای آزاد با وسعتی در حدود 6700 کیلومتر مربع، از نظر وسعت دومین شهرستان استان بعد از شهرستان ساوه می باشد و از سمت شمال به شهرستان تفرش و آشتیان ، از مغرب به شهرستان های همدان و ملایر ، از مشرق به شهرستان محلات و از جنوب به شهرستان های خمین و شازند محدود شده است. میانگین سالانه ی دمای هوا طی یک دوره ی40 ساله ی در اراک 13/8 درجه ی سانتی گراد است و میانگین سالانه ی بارندگی در همین دوره ی آماری 341/7 میلی متر است . همچنین میانگین سالانه ی نم نسبی هوا 46/58 درصد است که نشان دهنده ی خشکی هوا می باشد.

معماری سنتی شهر اراک

شهر اراک که اولین شهر جدید در دوره ی معاصر ایران است که بر مبنای هدف مشخصی برنامه ریزی ، ایجاد و تکمیل گردیده و برای زندگی و استقرار جمعیت تدارک دیده شده است و به یقین از اولین شهر های دوره ی اخیر ایران است که به جای معابر پر پیچ و خم و شبکه های نامنظم ، به صورتی شطرنجی ایجاد شده و معابر به صورت عمود بر هم ، بازار شهر را در میان گرفته است ، در ابتدا سلطان آباد و سپس عراق نام داشت در دوره ی قاجاریه شکل گرفته است . این شهر که در جنوب استان تهران قرار دارد ، بر اساس ویژگی های یک شهر اسلامی ایرانی که خصوصیات ادوار گذشته را داشته و با نیاز های زمان خود نیز همخوان باشد ، ساخته شده است . بررسی معماری شهر اراک نشان می دهد که این شهر نمونه ای از فرهنگ شهرسازی گذشته ی ایران است و ساختار شهری  ایرانی – اسلامی آن حداقل تا عهد قاجاریه ادامه داشته است.

مقایسه ی معماری سنتی و مدرن در شهر اراک

در معماری سنتی شهر اراک به تبعیت از شرایط اقلیمی و فرهنگی به صورت درون گرا بوده است و نحوه ی استقرار ساختمان ها در چند جهت و با حیاط مرکزی که دارای یک حوض بزرگ در وسط حیاط و درختان بلند در اطراف آن بوده و به طور عمومی در دو جهت رو به شرق یا جنوب می باشد که در واقع علاوه بر برخورداری از جنبه های معنوی از نور آفتاب جنوب نیز بهره مند می شدند و در ها و پنجره های خانه ها که به صورت مشبک بودند نیز رو به جنوب باز می شوند.

برای دریافت مقالات رشته های معماری، شهرسازی، عمران، فیلم آموزشی، انیمیشن، اخبار شهرسازی ایران و جهان، مستند به سایت ایرانیان شهرساز مراجعه کنید.

 

 

 

««دانلود فایل با لینک مستقیم»»

 

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اثر اقلیم بر معماری سنتی و مدرن شهر اراک”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید